AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Růst vlasů | 6 nejčastějších chyb, které zpomalují růst vašich vlasů

autor: | Pro 20, 2017 | 2 komentáře(ů)

růst vlasu a jak o vlasy pečovat

Trápí vás růst vlasů? Věděli jste, že zdravému růstu vlasů může dopomoci obyčejná cibule a že je lepší používat místo ručníku bavlněné tričko? Přečtěte si následující článek, kde se dozvíte, jak vlasy rostou a co jejich zdravému růstu prospívá a co mu naopak škodí.

{

Vědeli jste, že ...

  • zdravý vlas se skládá z vodíku, kyslíku, dusíku, železa, zinku, jódu, mědi, dvaceti typů aminokyselin, proteinu, lipidů a vody?
  • voda tvoří až 12 % z hmotnosti vlasu?
  • máme 2-5 miliónů vlasových váčků?
  • z jednoho vlasového kořínku vyroste v průměru 12 vlasů?
  • tloušťka vlasu se pohybuje přibližně v rozmezí 42–95 mikrometrů?
  • zdravý vlas je schopen udržet váhu kolem 100 g?

Vlasy mají svůj vlastní život

Na začátku si řekněme něco málo teorie:

Vlas je obalen a vyrůstá z tkáně, která se nazývá vlasový folikul. Ten tvoří vlasová cibulka, okolo které jsou dvě vlasové pochvy.

Naše vlasy mají přirozený cyklus růstu, ten má tři fáze. Tyto fáze mohou být různě dlouhé a každý náš vlas jimi prochází jinak.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Více o anatomii lidského vlasu se dočtete zde.

růst vlasů - anatomie vlasu

Známe 3 základní fáze růstu vlasu

  • Anagen – aktivní růst vlasu, trvá průměrně 3 roky
  • Katagen – zastavení růstu, vlasy odpočívají 2-3 týdny
  • Telogen – vypadnutí vlasu, 2-4 měsíce

1. fáze – anagen

V této fázi, která může trvat několik měsíců až několik let, průměrně však 3 roky, vlas roste. Je pevně usazen ve vlasovém folikulu a k jeho vytrhnutí je potřeba vyvinout značnou sílu. Vytrhnutí vlasu v této fázi je navíc poměrně bolestivé.

2. fáze – katagen

Růst vlasů se v této fázi zastaví a vlas po dvou až třech týdnech přechází do třetí fáze.

3. fáze – telogen

Dochází k vypadnutí vlasu. Tato fáze trvá 2-4 měsíce, vlas ve vlasovém folikulu není pevně ukotven, takže k jeho vytržení stačí menší síla – k vypadnutí vlasu proto často dochází během česání nebo mytí.

růst vlasů - vlasový cyklus

Každý vlas roste jinak

I přes to se může stát, že se větší množství našich vlasů „potká“ ve třetí fázi, proto nám v některých obdobích častěji a více vypadávají vlasy. Díky této různorodosti však nepřijdeme o všechny vlasy najednou. Až 90% našich vlasů je běžně v růstové fázi.

V pozdní části telogenu pomalu vzniká nový vlas, který se připravuje na novou první fázi. Může však dojít k odumření kořenové buňky, takže k vytvoření nového vlasu nedojde.

SLEDUJ VIDEO JAK VLASY ROSTOU, PROČ VYPADÁVAJÍ A JAK OBNOVIT RŮST VLASŮ

sérum na vlasy

Ztráta vlasů = přirozená součást našeho života

Průměrně můžeme ztratit až 100 vlasů za den, existují ale samozřejmě případy, kdy je úbytek vlasů daleko vyšší, případně je vyšší počet odumřelých kožních buněk. U lidí trpících androgénní alopécií může dojít k úbytku vlasů dvakrát většímu.

Několik statistik k růstu vlasů

l

Na růst vlasů má vliv hned několik faktorů, např. věk, vlasový typ, geny, hormony, celkový zdravotní stav, míra stresu, špatná životospráva a další.

l

Nejrychleji rostou vlasy lidem europoidního typu.

l

Rychlejší růst vlasů mají ženy.

l

Ženy mají vlasy celkově silnější než muži.

l

Nejvíce vlasů mají průměrně světlovlasí lidé, kteří jich mají přibližně 140 000. Naproti tomu nejméně vlasů mají lidé se zrzavými vlasy – ti jich mají přibližně 80 000.

l

Růst vlasů se zpomaluje s přibývajícím věkem.

l

Nejsilnější vlasy mají muži v týlu.

Základem zdravých vlasů je zdravý životní styl…

Pro zdravý růst vlasů je důležitá zdravá pokožka hlavy. Té docílíme vyváženou stravou a kombinací potřebných živin.

Velmi důležité však také je, aby byl zdravý náš celkový životní styl. Dbejte na dostatečný pohyb, zdravý jídelníček, dostatek spánku a dodržujte pitný režim.

A věděli jste, že častou příčinou vypadávání vlasů je stres?

Vlasy mohou vypadávat i ze stresu!

Stres způsobuje narušení normálního vlasového cyklu a v důsledku toho dochází k vypadávání vlasů. Pokuste se stresu co nejvíce vyvarovat. Dobře o sebe a své tělo pečujte, i to samo o sobě od stresu ulevuje.

Uklidnění vám mohou přinést také meditace či různá dechová a relaxační cvičení. Nenechte se stresem zastrašit a bojujte s ním, určitě to zvládnete a prospěje to vám i vašim vlasům.

Zdravá výživa pro tělo i pro vlasy

Jezte dobře a vaše vlasy vám za to poděkují zdravým růstem. Základem je dostatečné množství proteinů. Zajistěte je svému tělu a vlasy vám porostou rychleji a budou zdravější – stejně jako vy sami.

Nejvíce proteinů obsahují bílé maso, ryby, produkty ze sóji, ořechy a luštěniny, zejména fazole. A nebojte se ani tuků, některé z nich jsou našemu tělu velmi prospěšné. Zaměřte se na Omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsažené v másle nebo rostlinných olejích.

Dalšími důležitými látkami jsou zinek a železo. Zinek najdeme v dýních, ústřicích nebo hořké čokoládě, železo zase objevíme v bílém mase, čočce nebo fazolích.

Ovozel jako základ pro zdravý růst vlasů

Asi každý z nás ví, že je nutné jíst dostatek ovoce a zeleniny. Některé z vitamínů v nich obsažených jsou pro růst vlasů nezbytné.

Vitamíny pro zdravý růst vlasů a kde je najít?

Vitamín A

– je důležitý pro aktivitu a funkčnost vlasových folikul

– nejvíce jej obsahuje mrkev

Vitamín D

– antioxidant

– je obsažen ve vejci (žloutek), mléce a také v rybím tuku

Vitamín H

– zvyšuje produkci aminokyselin v těle, které jsou pro růst vlasů potřebné

– nalezneme jej v karfiolu, který je rovněž bohatý na vlákninu

Vitamín C

– antioxidant, pomáhá vytvořit kolagen, bez kterého se růst vlasů neobejde

– základem jsou citrusové plody, dále pak brokolice, zelená paprika nebo špenát

Vitamín E

– zabraňuje odumírání vlasových folikul

– nalézá se v rostlinných olejích nebo živočišných tucích

! POZOR ! nadměrná konzumace karfiolu může způsobovat bolesti a křeče v břiše!

{

Vitamínům a jejich prospěšným účinkům pro naše vlasy se podrobněji věnujeme v tomto článku: Vitamíny na vlasy.

Opečovávané vlasy jsou zdravější a lépe rostou

Buďte ke svým vlasům šetrní a věnujte jim dostatečnou péči. Zdravou vlasovou pokožku zajistí její pravidelné masírování, které ji prokrvuje a tím zajišťuje stimulování vlasových folikulů.

K masáži můžete použít speciální pomůcky a také např. hroznový nebo ricinový olej. Vlasům rovněž pomáhá vlasový zábal s esenciálním olejem, různé vlasové masky (které si můžete připravit i doma) nebo oplach jablečným octem, který dodává folikulům sílu.

Při mytí a úpravě vlasů používejte šetrnou a kvalitní vlasovou kosmetiku, vyhýbejte se zejména přípravkům s obsahem SLS nebo parabenů.

Triko místo ručníku?

S péčí o vlasy se také pojí různé textilie. Tak např. se doporučuje spát na saténových polštářích, na kterých nedochází ke tření a vlasy se ve spánku nezamotávají.

Vlasům také velmi škodí zamotávání do ručníků a osušek, při kterém se mnohdy lámou. Zabalujte je proto do turbanu z ručníku z mikrovláken nebo použijte tričko z bavlny. Ta je k vlasům nejen šetrnější, ale také je rychleji vysuší.

Přirozená krása přímo z přírody

V současné době je velmi trendy vyhýbat se všelijaké chemii. Je důležité mít na paměti, že ne každá chemická látka je nutně špatná, ALE pokud se jí chcete úplně vyvarovat, zde je pár tipů, jak si zajistit zdravé, krásné a rychle rostoucí vlasy s pomocí ryzí přírody.

OKAMŽITOU ÚLEVU PRO ŘÍDKÉ VLASY VÁM MŮŽE PŘINÉST ZAHUŠŤOVAČ VLASŮ.

{

Zahušťovač vlasů Nanogen

Tento přípravek vám již během několika sekund pomůže zakrýt místa s řidším porostem vlasů. Díky tomu se můžete cítit dobře hned od začátku léčby růstu vlasů. K tomu vám pomohou přírodní vlákna z keratinu. Ta se aplikují velice lehce a rychle a protože okamžitě přilnou k vlasům, vypadají velice přirozeně.

Nejoblíbenější zahušťovač vlasů na světe!

Přirozený výsledek jenom za pár vteřin

Odolný vůči dešti, větru a pocení

• V 10 barevných přírodních odstínech

Nanogen před a po

Neuvěřila bych, že takový přípravek existuje. Už si ani nedovedu představit svůj den bez něj. Okamžitý a přirozený výsledek, skvělý pocit!

Sandra (29)

ZÁZRAKY, KTERÉ URYCHLÍ RŮST VLASŮ A KTERÉ MÁTE URČITĚ DOMA

Brambory

Šťávou z několika brambor, podle délky vlasů, vlasy opláchněte a umyjte je znovu čistou vodou.

Vejce

Vaječný bílek může s vašimi vlasy udělat zázraky. Podle délky svých vlasů použijte dostatečný počet bílků, naneste je na vlasy, nechte několik minut působit a vlasy umyjte.

Kopřiva

Kopřivy uvařte ve vodě a vlasy jí přelijte. Nemusíte je už dále oplachovat, kopřiva příjemně voní.

Cibule

Nakrájejte tři cibule, vyvařte je ve vroucí vodě a nechte je vychladnout. Poté si cibulovou vodou vlasy opláchněte a umyjte je čistou vodou.

Domácí masky a zábaly pro zdravý růst vlasů

Je mnoho potravin, které obsahují živiny důležité pro zdravý růst našich vlasů. Vyzkoušejte např. zábal z mleté kávy, kterou smícháte s tvarohem a olivovým olejem, ze zázvoru zalitého vařící vodou nebo z kefíru, který tak, jak je, nanesete na vlasy.

Jako domácí masku si můžete připravit šťávu z brambor s medem a vejcem nebo z kokosového mléka smíchaného s olivovým olejem a medem či citronovou šťávu smíchanou s obyčejnou čistou vodou. Domácí masky na vlasy i zábaly nechte působit 20-30 minut a poté opláchněte.

Vlasy máme každý jiný, proto někomu porostou vlasy rychleji po kefíru, jinému zase díky bramborám. Na těchto přírodních maskách a zábalech je ale nejlepší to, že i když vám s růstem vlasů nepomohou, určitě jim neuškodí. Naopak, vlasy budou tak jako tak lesklejší, hebčí, jednoduše zdravější a krásnější.

Špatná péče, která škodí růstu vlasů

Někdy pro zdravější růst vlasů stačí vyvarovat se některým chybám. Vlasy si nemyjte příliš často, při mytí se z nich totiž smývá jejich přirozený maz, který je chrání.

Při mytí není nutné používat velké množství šampónu, to může vlasům naopak ublížit. Vlasy a pokožku hlavy zlehka masírujte prsty, nikoliv nehty.

A používejte kvalitní kondicionéry pro řídké vlasy, které nanášejte až na „volné“ vlasy – při styku s pokožkou může dojít k maštění.

Příliš vlasy neupravujte!

Pokud si vlasy dennodenně fénujete, kulmujete či žehlíte, určitě se neobejdete bez speciálních přípravků, které vaše vlasy chrání před teplem. Přesto se nedoporučuje je takto zatěžovat příliš často.

Vyvarujte se také domácímu barvení a raději své vlasy svěřte do péče odborníka. A pozor si dejte i na česání – česat by se měly vlasy jen střídmě a pouze tehdy, jsou-li úplně suché.

Škodlivé účesy

Je jasné, že pokud si vlasy upravíme tak, že nás to někde tahá nebo bolí, nemůže jít o nic pro vlasy prospěšného. Pozor si dejte zejména na oblíbené culíky nebo drdoly – příliš vlasy neutahujte a nenoste je příliš často ve stejné pozici.

Pokud se vám vlasy zacuchají, rozčesávejte je velmi opatrně a něžně. A stejně jako domácí barvení není úplně ideální domácí stříhání. Může se vám stát, že si vlasy ustřihnete až moc a stejně skončíte u kadeřníka. Navíc málokdo ví, že vlasy se musí stříhat svisle a ne vodorovně.

A se stříháním souvisí jeden z největších paradoxů:

{

Čím víc si vlasy stříháte, tím rychleji porostou...

Že se vám to nezdá? Ale je to tak. Konečky jsou totiž mrtvé vlasy a čím delší vlasy máte, tím více je tyto konečky zatěžují. Vlasy se pak snáze lámou nebo dokonce vypadávají.

Ale pokud milujete své dlouhé vlasy, nemusíte se bát. Konečky totiž stačí jednou za měsíc zastřihnout jenom o půl centimetru.

Podpora růstu vlasů

Někdy dostatečná péče bohužel nestačí. Naštěstí však existuje několik přípravků, které s růstem vlasů pomáhají. Při jejich používání ale počítejte s tím, že na začátku vám budou vlasy spíše ubývat. Dočasný úbytek vlasového porostu se nazývá Shedding.

Úbytek vlasů jako součást jejich zdravého růstu

To je způsobeno návratem vlasů do první fáze, při kterém procházejí i třetí fází. Musí tedy nejdříve vypadnout a poté začít znovu růst – tentokrát však lépe a trvaleji. Tento proces popisujeme výše ve videu.

Je také důležité si uvědomit, že jakákoliv léčba padání vlasů není okamžitá a výsledky se nedostaví ihned, proto to chce dávku trpělivosti.

6 nejčastějších chyb, které zpomalují růst vašich vlasů

Většina žen touží po nádherných a lesklých vlasech. Je to možné, pokud se dodržuje správná péče při mytí, sušení a stylingu vlasů. Abychom dosáhli požadovaných výsledků, máme tendenci držet se rad týkajících se péče o vlasy, které nám dávají naši rodiče, kamarádi nebo sousedé.

Tyto rady jsou mnohdy podobné pověrám, které nejen že nepomáhají, ale mohou také způsobit problémy jako jsou roztřepené konečky vlasů, suché vlasy, lupy apod. Je nejvyšší čas pochopit správné metody péče o vlasy a vyhnout se běžným chybám.

Kadeřnice se pokusily najít běžné chyby, kterých se dopouští mnoho žen. Tyto chyby děláme od šamponování a používání vlasových výrobků až po tvarování účesů, které poškozují vlasy a zasahují do normálního růstu vlasů.

1. Stříhání vlasů

Mezi běžné chyby patří také to, když se ženy snaží stříhat si vlasy doma například pomocí sledování YouTube kanálů. Ve většině případů se stane, že si vlasy odstřihnete až příliš nebo nerovnoměrně. Proto také stříhání vlasů svěřte raději odborníkům.

2. Příliš časté umývání vlasů

Mnoho žen a děvčat má ve zvyku mýt si vlasy každý den, protože se potom lépe upravují. Mějte však na paměti, že při častém mytí vlasů se z nich odstraňují éterické oleje.

3. Používání přípravků pro péči o vlasy s alkoholem a čisticími prostředky

Výrobky pro péči o vlasy byste si nikdy neměli vybírat na základě poutavých reklam, které vidíte v televizi. Vždy si přečtěte složky, které výrobek obsahuje! Složky jako alkohol a amoniak mohou poškodit pokožku. Existuje mnoho vlasových sprejů, šamponů a barev na vlasy, které obsahují škodlivé chemikálie. Většina žen má tendenci nakupovat výrobky pro péči o vlasy bez toho, aby četli štítky na výrobcích.

4. Nesprávné odstraňování zacuchaných vlasů

Na uzly a zacuchané vlasy musíte mít trpělivost. Proto se doporučuje používat kondicionér, který vaše vlasy chrání před zacucháním. Zacuchané prameny se musí jemně rozčesat hřeben s řidšími zuby.

5. Česání mokrých vlasů

Existuje mnoho žen, které si vlasy češou hned po umytí. Je třeba mít na paměti, že mokré vlasy jsou náchylné k poškození. Nikdy nečešte úplně mokré vlasy. Počkejte, dokud sr přirozeně neusuší a rozčešte je hřebenem se širokými zuby.

6. Časté používání laku na vlasy

Laky na vlasy, které lidé s oblibou používají, obsahují škodlivé chemikálie. Ty omezují růst vlasů a vlasy zatěžují. Laky proto tvoří negativní faktor, který vám zabraňuje vypěstovat si vlasy svých snů.

CHCEŠ VĚDĚT VÍCE O RŮSTU VLASŮ?

Podpora růstu vlasů

Podpora růstu vlasů

Jak rychle rostou vlasy – Vlasový cyklus

Jak rychle rostou vlasy – Vlasový cyklus

Zdroj článku:

Úvod do klinické trichologie

MUDr. Renata Kučerová, Ph.D., MUDr. Martina Bienová, Ph.D. Klinika chorob kožních a pohlavních, FNOL a LF UP Olomouc

Tvůj košík
0