AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Androgenní alopecie a Dihydrotestosteron (DHT)

autor: | Srp 13, 2015 | 3 komentáře(ů)

androgenní alopecie

Androgenní alopecie, takzvané vzorové mužské a ženské vypadávání vlasů je takto označováno z důvodu již známého – předvídatelného schématu “vzorce” vypadávání vlasů, vyznačené na tzv. Norwoodové stupnici u mužů a Ludwigové stupnici u žen.

androgenní alipecie - Norwoodova stupnice u mužů
Ludwigova stupnice padání vlasů u žen

Příznaky androgenní alopecie

1. Nadměrné vypadávání vlasů

2. Snížená obnova růstu vlasů

3. Miniaturizace - původní vlas bývá nahrazen menším, tenčím nástupcem.

Androgenní alopecie postihuje téměř 30 % mužů před dovršením 30. roku života a 50 % mužů nad 50 let. Rovněž jí trpí 40 % žen nad 50 let.

Příčiny androgenní alopecie

Příčiny androgenní alopecie do dnešního dne nejsou jednoznačné, jak je patrné už dle názvu, je všeobecně rozšířen názor, že zahrnuje hormonální (Androgen) i genetický předpoklad.

Ze všech hormonů ovlivňujících lidský vlas má androgen největší vliv.

Za hlavní příčinu AGA považují lékaři zvýšené množství Dihydrotestosteronu – DHT v těle a ve vlasové pokožce.

Dihydrotestosteron je derivát mužského testosteronu, který je odpovědný za smršťování vlasových folikulů na hlavě.

Testosteron se v těle mění na DHT pomocí enzymu typu II 5-alfa reduktázy.

Ten se nachází v mazových žlázách vlasových folikulů.

Existuje rozšířená teorie, že příčinou smršťování vlasových folikulů není množství testosteronu v krevním oběhu těla, ale hladina DHT, který se váže na receptory ve vlasových folikulech.

Co je Dihydrotestosteron?

U mužů je DHT hormon velmi důležitý pro dospívání. Právě DHT způsobuje růst ochlupení na těle a na tváři. Avšak v pozdějším věku právě Androgeny (převážně DHT) způsobují redukci a smršťování vlasových folikulů na hlavě.

Rovněž mnoho žen zaznamená zvýšené vypadávání a řídnutí vlasů na hlavě během těhotenství nebo v období menopauzy. Je to opět zapříčiněno zvýšeným množstvím DHT v pokožce hlavy.

Jak DHT působí na vlasy?

Proces destruktivního působení DHT na vlasy a jejich cyklus se dá popsat v několika fázích. Vysokoaktivní dihydrotestosteron se po derivaci naváže na androgenové receptory ve vlasových folikulech. Působením DHT následně dochází k smršťování folikulů, což má za následek ztenčování vlasů na hlavě, tzv. miniaturizaci.

DHT proces ztenčování vlasu

Takto poškozený vlasový folikul už není schopen produkce zdravých vlasů.

Proces miniaturizace může trvat několik let. Vlasy se působením DHT postupně změní na jemné bezbarvé chloupky nebo jednoduše vypadnou.

NA OBNOVU RŮSTU VLASU PŘI ANDROGENNÍ ALOPECII DOPORUČUJEME:

sérum na vlasy

SLEDUJ VIDEO JAK VLASY ROSTOU, PROČ VYPADÁVAJÍ A JAK OBNOVIT RŮST VLASŮ

Jak VEGF potlačuje DHT?

Hormon nazývaný dihydrotestosteron (DHT) signalizuje konec anagenu – růstové fáze vlasu a způsobuje krátkou přechodnou fázi nazývanou katagen.

DHT je vytvořen z testosteronu působením enzymu 5α reduktázy. Hodně složek jako finasterid má za cíl blokovat tuto reakci a zastavit tak signál ukončující fázi růstu.

DHT funguje tím způsobem, že aktivuje celou řadu genů s cílem způsobit umrtvení buněk vlasových folikulů, a tím ztrátu vlasů.

VEGF dočasně potlačuje tyto geny a pomáhá chránit vlasy před předčasným vypadáváním.

Potom, co vlasy přirozeně vypadají, dostávají se do fáze s názvem telogen. VEGF redukuje čas, který vlasy stráví v telogenu stimulací genů pro opětovný vstup do růstové fáze nazývané anagen.

DHT a vlasový cyklus

Čím déle zůstává vlasový folikul v kontaktu s DHT, tím více je jím vytlačován a smršťován, což způsobuje, že produkovaný vlas je při každém vlasovém cyklu stále tenčí, kratší a ztrácí svou barvu.

DHT také zvyšuje intenzitu vypadávání vlasů tím, že zkracuje vlasový cyklus a jeho růstovou-anagenní fázi a přinutí je dosáhnout fáze Telogen předčasně, což celý destrukční proces urychluje.

Vypadávání vlasů a jejich úbytek je tak přímo znatelný, jelikož v tak zkráceném vlasovém cyklu nám stihne více vlasů vypadnout než následně dorůst.

androgenní alopecie u žen

Tím, že jsou folikuly nuceny dosáhnout fáze Telogen rychleji, Anagen (růstová fáze) se stává kratší, což znamená větší a větší ztrátu vlasů. Pokud nezačneme s léčbou, tento proces pokračuje, folikuly se postupně stávají menšími a časem zanikají.

Zdroje článku:

https://cssmweb.webnode.cz/news/androgenni-alopecie-jako-rizikovy-faktor/
Prof MUDr. RNDr. L.Stárka, DrSc.

https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2013/02/03.pdf
MUDr. Renata Kučerová, Ph.D., Klinika chorob pohlavních a kožních FN a LF UP, I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc

Tvůj košík
0