Maska na vlasy: 17 ověřených surovin a tipů pro péči o vlasy
Aby byly vlasy krásné, musí být zdravé!
Zdraví a vitalita jsou vlastnosti, na kterých u vlasů nejvíce záleží. Jen takové vlasy se totiž snadno rozčesávají, nelámou se, výrazně nevypadávají, na dotek jsou hebké a na pohled lesklé a plné síly. Masky na vlasy jsou jedním z prostředků, pomocí kterých lze takových vlasů docílit. Je ale důležité mít na paměti, že pokud nedodržujeme základní pravidla péče o vlasy, ani maska na vlasy nás nezachrání.
Co o vlasech možná nevíte
Vlasů máme na hlavě v průměru asi 100 000. Každý vlas vyrůstá z vlasového folikulu, který je pomocí cév propojen se zbytkem těla. Právě přes vlasový folikul dochází k příjmu živin potřebných pro správný růst vlasu. Ten roste zhruba 3 roky, poté vypadne a na jeho místě začne vyrůstat vlas nový.
Tento cyklus se může opakovat až 12x. Každý vlas roste jinak dlouhou dobu, proto nám vlasy vypadávají v odlišných intervalech a ne všechny naráz.
Vypadnutí vlasu je přirozené ukončení jeho růstového cyklu a průměrně vypadne zdravému člověku několik desítek vlasů za den.
Co všechno ovlivňuje zdraví vlasů
Na zdraví a kvalitu našich vlasů má přednostně vliv náš celkový stav – fyzický i psychický. Mnohdy se stává, že právě na (ne)kvalitě našich vlasů poznáme, že nejsme v pořádku. Z hlediska fyzického zdraví je důležité jíst vyváženou a pestrou stravu bohatou na živiny a vitamíny, mít dostatek pohybu, spánku i tekutin.
Z hlediska zdraví naší psychiky je důležité dbát na to, abychom se co nejméně vystavovali stresu, případně hledali způsoby, jak do našeho života přinést uklidnění a pohodu. Zdravý životní styl je tedy základ, ale ani ten nemusí stačit – důležité je také o vlasy správně pečovat.
ŽIVINY DŮLEŽITÉ PRO NAŠE VLASY
-
bílkoviny (bílé maso, ryby, sója, luštěniny)
-
jód (mořské plody, vejce)
-
omega 3 mastné kyseliny (oleje a tuky)
-
síra (zelenina, brambory, maso)
-
zinek (ústřice, fazole, dýně, ořechy)
-
železo (maso, luštěniny, špenát)
-
vitamín A (mrkev)
-
vitamíny B (banán, luštěniny, rýže)
-
vitamín C (ořechy, olivový olej, citrusy)
-
vitamín D (žloutek, mléko, rybí tuk)
-
vitamín E (rostlinné oleje, živočišné tuky)
-
vitamín H (květák)
Jaká péče vlasům prospívá a jaká jim naopak škodí?
Jsou-li vlasy ve fázi, kdy rostou, jejich ukotvení ve vlasovém folikulu je poměrně silné a k jejich vytrhnutí se musí vynaložit větší síla. V období, kdy růst dokončí a pomalu se připravuje na vypadnutí, které může trvat až několik měsíců, je ale vlas slabší a k jeho vypadnutí dojde snáze. Proto je nutné se o vlasy starat šetrně.
Vlasům svědčí pravidelná péče, ale nepřehánějte to s ní. Vlasy by se neměly příliš často mýt, ale ani česat, o používání různých stylingových prostředků nemluvě. Nezatěžujte své vlasy více než je nutné, vlasy mají rády přirozenost.
DŮLEŽITÉ ZÁSADY PÉČE O VLASY
Co dělat...
-
kvalitní vlasová kosmetika
-
opatrné, ideálně přirozené sušení
-
profesionální stříhání či barvení
-
masáže, zábaly, masky na vlasy
Co nedělat...
-
časté a nešetrné mytí
-
nadužívání fénů, kulem, žehliček apod.
-
spaní s mokrými vlasy nebo jejich česání
-
účesy, které tahají a bolí
Zázračné produkty z přírody
Důležité látky můžeme dopřávat našim vlasům i zvenčí, a to pomocí různých zábalů či masek. Protože vlasy každého z nás jsou specifické, každému bude vyhovovat něco jiného. To, co u jednoho způsobí zázrak, u druhého nezpůsobí vůbec nic, a naopak. Pokud si ale budete vybírat produkty, jejichž významnou část tvoří ryze přírodní ingredience, nehrozí u nich žádné vedlejší účinky a vašim vlasům se při jejich používání nemůže nic stát. Proto se nebojte a zkoušejte a hledejte to ideální řešení pro vás.
Domácí maska na vlasy je nejlepší
Jednou z nejlepších věcí na vlasových maskách je to, že si je můžete udělat sami doma jen z pár základních ingrediencí, které seženete v kterémkoliv obchodě – a některé z nich už dokonce doma určitě máte. Jiné ingredience nejsou tak běžné, ale díky obchodům s přírodní kosmetikou seženete hravě i je.
My se vám na následujících řádcích pokusíme přiblížit vlastnosti a příznivé účinky několika z takových ingrediencí a taky vám rovnou představíme několik receptů, podle kterých si můžete udělat svou vlastní masku na vlasy.
První pomoc ve formě oleje
Mnoho druhů olejů je samo o sobě zázračných, a to nejen pro naše vlasy. Můžete buď přidat několik kapek do vašeho šamponu či kondicionéru, a nebo použít olej právě jako zábal či masku – nanést na vlasy, nechat působit a poté vlasy opláchnout.
Na trhu existuje až neuvěřitelné množství olejů, z nichž je hned několik vhodných i pro vlasovou péči. Některé oleje se dají kombinovat i mezi sebou – u esenciálních olejů je dokonce nutné je zkombinovat s neesenciálním olejem. Při vystavení teplu se z oleje uvolňují účinné a léčivé látky, proto se doporučuje jej před použitím trochu zahřát.
Esenciální oleje
Esenciální nebo éterické oleje jsou pomocí destilace dostávány přímo buď z jedné, nebo z více rostlin (bylin). Protože se jedná o oleje vysoce koncentrované, látky v nich obsažené jsou velmi účinné a pomáhají při mnoha obtížích. Jejich výhodou je rovněž jejich aroma, čímž poskytují nejen úlevu fyzickou, ale také duševní.
Vzhledem k již zmíněné vysoké koncentraci by většina esenciálních olejů neměla samostatně přijít do přímého kontaktu s pokožkou. Pokud je tedy používáte např. do masek na vlasy, musíte je smíchat s větším množstvím jiného neesenciálního oleje.
Základové oleje s účinky na vlasy
Jedná se o rostlinné tuky, které jako základové označujeme proto, že mnohdy tvoří základ různých masek, zábalů, krémů apod. doplněný např. o esenciální oleje či jiné složky. I těchto olejů existuje velké množství a my se vám pokusíme pomoci se v nich snáze vyznat.
OLEJE POMÁHAJÍCÍ NAŠIM VLASŮM
Arganový olej na vlasy
Vlasy vyživuje a regeneruje, zlepšuje jejich elasticitu, chrání je při nadměrném vystavování teplu.
Avokádový olej
Zajišťuje hydrataci pokožky hlavy, pomáhá růstu vlasů a vlasy celkově posiluje.
Kokosový olej
Tento olej má antibakteriální účinky, pokožka hlavy je díky němu chráněna před infekcemi, které mohou být příčinou vzniku lupů. Dodává vlasům lesk a posiluje je.
Jojobový olej
Pomáhá v hydrataci pokožky a posílení vlasových folikulů, má antifungální vlastnosti, čistí pokožku od odumřelé kůže a nečistot.
Hroznový olej
Posiluje vlasy, hydratuje a čistí pokožku hlavy, která je díky němu bez nečistot a bez lupů.
Konopný olej
Dodává vlasům lesk a objem a zlepšuje jejich pružnost, takže se lépe rozčesávají.
Olivový olej
Vlasům dodává důležité živiny, posiluje je a vlasy jsou při jeho používání také lesklejší.
Ricínový olej
Čistí pokožku hlavy a vlasy hydratuje, podporuje jejich růst, dodává jim živiny a posiluje je – chrání je před vypadáváním.
Rozmarýnový olej
Stimulací vlasových folikulů pomáhá vlasům dobře a rychle růst, čistí vlasovou pokožku od nečistot.
Kouzelné přísady z naší kuchyně
V současné době máme k dispozici informace o látkách obsažených v mnoha surovinách a o jejich příznivých účincích na naše zdraví. Možná by vás ani nenapadlo, co všechno z toho, co máte doma, můžete využít k přípravě domácí masky na vlasy.
Mějte ale prosím na paměti, že následující informace mají obecně platný charakter. Nemůžeme vám zaručit, že všechny tyto suroviny dopomůžou ke krásným a zdravým vlasům i vám. Některé z nich ale určitě, takže se nebraňte experimentování – můžeme vám totiž s jistotou zaručit, že při používání následujících surovin nemůže dojít k vážnému poškození vašich vlasů, pokožky hlavy či jakémukoliv jinému. A buďte také trpěliví – bohužel, ale výsledky se nedostaví hned po prvním pokusu.
17 nejlepších surovin, ze kterých lze připravit masku na vlasy
1. Avokádo
Vyživuje a hydratuje vlasy, stimuluje pokožku hlavy, vlasy posiluje a zabraňuje jejich vypadávání, má antibakteriální účinky.
2. Banán
Zabraňuje lámání a poškozování vlasů, má hydratační vlastnosti a vzhledem k obsahu nemalého množství živin vlasy posiluje a oživuje.
3. Brambory
Oživují a posilují vlasy, přispívají k urychlení jejich růstu. Na vlasy se používá buďto voda, v níž se brambory uvařily, a nebo přímo šťáva z brambor. Do směsi můžete přidat např. vejce nebo med.
4. Sůl
Pomáhá zejména pokožce hlavy – změkčuje ji, uhlazuje a zároveň ji čistí.
5. Citrón
Protože uzavírá póry pokožky hlavy, zbavuje ji přebytečného oleje a nečistot a vlasy jsou nejen méně mastné, ale také pevnější a lesklejší. Dejte si při jeho používání pozor na to, abyste jej řádně zředili vodou (1:2), jinak vám může citrón výrazně zesvětlit vlasy.
6. Čaj
Zelený čaj pomáhá při vypadávání nebo lámání vlasů, má antioxidační účinky a vlasy posiluje. Heřmánkový čaj se zase doporučuje pro blond vlasy, kterým dodává lesk a krásnější vzhled. Černý čaj může mít obdobný efekt na tmavší vlasy.
7. Jablko (šťáva či ocet)
Hydratuje, vyrovnává pH, odmašťuje vlasy, zabraňuje vzniku nečistot a lupů.
8. Kokosové mléko
Vyživuje vlasy, dodává jim lesk a zjemňuje je.
9. Kopřiva
Urychluje růst vlasů a nejčastěji se používá kopřivový odvar. Můžete samozřejmě použít např. i kopřivový čaj, zde budou ale účinky o dost slabší.
10. Med
Má antibakteriální účinky.
11. Mléčné výrobky (mléko, tvaroh nebo bílý jogurt)
Tyto výrobky mají vynikající hydratační účinky, jogurt navíc čistí a uzdravuje pokožku hlavy a vyrovnává její pH.
12. Káva
Pomáhá podporovat prokrvení pokožky hlavy, čímž stimuluje růst vlasů.
13. Cibule
Posiluje vlasy a urychluje jejich růst. Používá se většinou cibulový vývar a vzhledem k výraznému aroma, které cibule má, je dobré vlasy po oplachu ještě jednou umýt čistou vodou.
14. Ocet
Dodává vlasům lesk.
15. Okurková šťáva
Má hydratační účinky.
16. Pivo
Vlasům dodává lesk a objem, uzdravuje poškozené vlasy, posiluje je a dopřává péči také vlasové pokožce. Doporučuje se používat pivo s pokojovou teplotou a smíchat je můžete např. s vejcem a základovým olejem.
17. Vejce
Pomáhá vlasy posilovat, zajišťuje jejich lepší růst, dodává jim lesk a objem, čistí pokožku hlavy. Na normální vlasy se doporučuje použít vejce celé, pokud máte vlasy spíše suché, použijte raději jen žloutek a naopak, máte-li vlasy mastné, použijte pouze bílek.
Vejce můžeme kombinovat mimo jiné s medem či olivovým olejem. Doporučuje se také při jeho použití dát do směsi několik kapek šťávy z citrónu, která neutralizuje vaječné aroma. A není dobré míchat vejce s čímkoliv teplým, zejména na to dbejte při oplachování a vlasy oplachujte maximálně vlažnou vodou.
DOMÁCÍ RECEPTY NA MASKY NA VLASY
Maska z jablečného octa
suroviny: jablečný ocet, vlažná voda
recept: 2 lžíce octa smícháme s dvěma šálky vody a touto směsí přelijeme již umyté vlasy, které už nemusíme dále oplachovat.
Maska na vlasy z piva
suroviny: pivo, vaječný žloutek
recept: 50 ml piva smícháme s jedním žloutkem, směs se nanáší na mokré vlasy, ponechá se 30 minut působit, poté se opláchne.
Maska na vlasy z banánu
suroviny: banán, med, olivový olej
recept: jeden banán rozmixujeme a přidáme k němu jednu lžíci medu a jednu lžíci oleje, po nanesení na vlasy necháme směs 20 minut působit a poté smyjeme.
Maska z medu a bílého jogurtu
suroviny: med, bílý jogurt
recept: jeden kelímek bílého jogurtu smícháme s lžičkou medu a naneseme na vlhké vlasy, které po 15 minutách opláchneme.
Maska z avokáda
recept: k jednomu avokádu přidáme dvě lžíce medu a lžíci olivového oleje, necháme působit přibližně 10 minut a poté směs z vlasů opláchneme.
Maska z kávy
recept: smícháme dvě lžíce mleté kávy, jedno vejce a tři lžíce oleje, naneseme a necháme působit 30 minut, poté opláchneme.
Maska z vajec
recept: smícháme dvě vejce a tři lžíce oleje, tuto směs vyšleháme a vzniklou pěnu necháme na vlasech působit 30 minut, pak opláchneme.
Nanogen pěstící maska na podporu růstu vlasů
Masky na vlasy, které si uděláme sami doma mají samozřejmě své výhody, ale ne vždy na ně máme čas nebo chuť a nebo nám doma zrovna něco chybí. Navíc pokud už víme, co nám vyhovuje a co je pro naše vlasy nejlepší, můžeme si kupovat již předpřipravované masky právě s těmito ingrediencemi.
A kupované masky mohou navíc obsahovat něco, co doma určitě nenajdete a co do svých domácích masek nedostanete – jako je tomu např. u masky Nanogen. Ta obsahuje mimo jiné kyselinu hyaluronovou, arganový olej, kofein, keratin, protein, či lecitin. Pomáhá vlasům zdravě růst, regeneruje a posiluje je, dodává jim objem a chrání je před poškozením.
Receptura masky byla vyvíjena několik let, její nanášení je velice snadné a slouží jako preventivní péče, ale také jako účinný prostředek při léčbě některých problémů, kterými mohou naše vlasy trpět.