AKCIA
Dotazy
+420 234 261 743 | po-pá 9:00 - 18:00

Kdy je transplantace vlasů nutná?

Transplantace vlasů je posledním řešením v léčbě vypadávání vlasů. Jak možná víte, vlas vyrůstá z vlasového folikulu. Z jednoho vlasového folikulu vyroste během našeho života až 12 vlasů.

Každý jednotlivý vlas si postupně projde třemi fázemi růstu: v první fázi vlas roste, ta trvá až několik let. V další, několika týdenní fázi, se růst zastavuje a v poslední fázi, která trvá několik měsíců, vlas vypadává a začíná růst nový.

Při různých formách vypadávání vlasů se léčba zaměřuje na posílení právě vlasových folikulů, čímž je pozitivně ovlivněn také růst vlasů. Jenže při některých onemocněních dochází i přes léčbu k neustálému a stupňujícímu se oslabování vlasových folikulů a k jejich následnému odumření. V takovém případě už nový vlas nevyroste a jedinou možností je právě transplantace vlasů.

! VLASY VYPADÁVAJÍ PŘIROZENĚ !

Mějme především na paměti, že k přirozenému cyklu našich vlasů jejich vypadávání patří, tzn. že běžně můžeme přijít o desítky vlasů, aniž by bylo cokoliv v nepořádku. Jakmile se nám však naše vlasy zdají poškozenější, lámavější, bez barvy a vypadávají ve větší míře či dokonce v celých chomáčích, měli bychom zpozornět.

Existuje nějaká prevence proti nadměrnému padání vlasů?

Vlasy vypadávají z různých důvodů a prevence samozřejmě existuje. Důležité je dbát na kvalitní a vyváženou stravu, pitný režim, dostatek pohybu i spánku a co nejméně stresový styl života. Zdraví našeho těla totiž se zdravím našich vlasů velmi úzce souvisí.

Dále věnujte i vlasům samotným dostatečnou a pravidelnou péči – vyvarujte se některých chyb, kterými jim škodíte, opečovávejte je a dodávejte jim potřebné živiny zevnitř i zvenčí.

Pomoci vám mohou také speciální přípravky podporující růst vlasů, jako např. Nanogen sérum

Pokud ale máte pocit, že děláte vše, co je ve vašich silách, a nic z toho vašim vlasům stále nepomáhá, navštivte lékaře. Za ním jděte i v případě jakýchkoliv pochybností.

Návštěvu zbytečně neodkládejte – právě zanedbaná léčba je jedním z velmi častých důvodů odumírání vlasových folikulů a zastavení růstu vlasů. Poradit vám může nejen váš praktický lékař, ale také dermatolog či tricholog.

A pokud jste netrpěliví a potřebujete „nové vlasy“ ihned, vyzkoušejte zahušťovač vlasů.

DOPORUČUJEME ZAHUŠŤOVAČ VLASŮ NANOGEN

Zdokonaluje vzhled vlasů i po transplantaci!

Přirozený výsledek jenom za pár vteřin

Odolný vůči dešti, větru a pocení

• V 10 barevných přírodních odstínech

Vynikající produkt! Změnil mi život a ten pocit navráceného sebevědomí je skvělý. Děkuji

Adam (29)

TRANSPLANTACE BUDOUCNOSTI – KLONOVÁNÍ  VLASŮ

Ve výzkumném ústavu v americké Filadelfii zkouší přijít na efektivnější způsoby, jak pomoci lidem s vypadávajícími či nerostoucími vlasy. Klonování či také násobení vlasů by mělo probíhat tak, že pacientovi budou odebrány vlasové folikuly schopné umožnit růst nových vlasů, tyto folikuly budou v laboratořích znásobeny a posléze opět vloženy do pacientova skalpu.

Díky tomuto procesu by bylo možné vytvářet až nekonečné množství nových vlasů! Zatím se však jedná pouze o teorii a s jejím uvedením do praxe se v příštích několika letech ještě nepočítá. Zkoumání této možností se ale aktivně věnuje hned několik laboratoří a bylo už dokonce provedeno několik pokusů na zvířatech – a jejich výsledky údajně vypadají velice slibně.

Trichologické vyšetření

Díky trichologickému vyšetření dokáže odborný lékař posoudit stav vlasů či vlasové pokožky a léčbu případného problému. Součástí je důsledný pohovor o zdravotním, ale také psychickém stavu pacienta, o péči, kterou svým vlasům věnuje, o pacientově životním stylu a jiných věcech, které mají na stav vlasů vliv. Dále se pomocí mikroskopické trichokamery prohlédne pokožka hlavy i struktura vlasů. Pro lepší a přesnější určení diagnózy může dojít také na mykologické vyšetření nebo vyšetření kožní biopsie.

Transplantace vlasů – obecné informace

Transplantace vlasů je chirurgický zákrok s lokální anestézií (je tedy bezbolestný) a trvá několik hodin. Prováděn je zkušenými vlasovými chirurgy, a to buďto bez či s použitím laseru. Je nutné vědět, že transplantované vlasy často brzy vypadnou, a to vlivem stresu, kterými si při transplantaci prochází. Druhé vlasy už jsou však trvalé.

Kvůli vysněné hustotě vlasového porostu je často nutné zákrok opakovat, většinou dvakrát až třikrát s půl ročními odstupy. Teprve po půl roce jsou také vidět výsledky, buďte proto trpěliví.

ČÍ NEBO JAKÉ VLASY JSOU TRANSPLANTOVÁNY?

Transplantace se dnes běžně provádí z jednoho člověka na druhého. Při takovém zákroku však existuje riziko, že příjemce transplantovanou část nepřijme. Může za to naše imunita, která rozeznává cizí buňky a má tendence donutit tento cizí „objekt“ postupně se odhojit.

Aby se tomu zabránilo, musí pacienti užívat léky, které imunitu snižují a odhojování tak zabraňují. Tyto léky se však musí brát po celý život a i tak existuje jisté riziko infekce.

Problém je rovněž při transplantaci umělých materiálů, kterým se říká implantáty. Ty musí být z důvodu ochrany zdraví pacienta vyrobeny z těch nejkvalitnějších materiálů a kvůli riziku infekce by měly být neustále ve sterilním prostředí. To není takový problém u transplantace např. orgánů, pro které je naše tělo dostatečně sterilním prostředím.

V případě implantace umělých vlasů dochází ale k neustálému přímému kontaktu s vnějším okolím. Tito pacienti musí dodržovat ty nejvyšší zásady hygieny, ale ani to je 100% neochrání. Dochází proto velmi často k zanícení kůže a v jejím důsledku může dojít i k uvolnění implantovaného umělého vlasu.

Pro transplantaci vlasů jsou z tohoto důvodu téměř vždy používány vlastní vlasy pacienta. Ty se odeberou z jiné části, v níž vlasy jsou, a přenesou se na postiženou část.

Transplantace vlasů – před zákrokem

Před samotnou transplantací by měl pacient podstoupit běžné předoperační vyšetření u lékaře. Chirurg, který bude provádět zákrok, posoudí pacientův stav a také to, zda je pro něj transplantace vlasů vhodná či bezpečná. Předem jej podrobně seznámí s průběhem zákroku, aby pacient věděl, co jej čeká, s možnostmi provedení, a také s tím, jaké výsledky je možné očekávat a jak dlouho se bude pacient po zákroku léčit. Rovněž pacientovi vysvětlí, jak je celý chirurgický zákrok náročný po časové i finanční stránce.

Před samotným zákrokem je pomocí speciálního roztoku provedeno lokální umrtvení a pacient si vezme léky na uklidnění a rovněž potřebná antibiotika. Díky lokálnímu umrtvení je zákrok naprosto bezbolestný.

Transplantace vlasů – průběh zákroku

Pod kůži na hlavě je aplikován fyziologický roztok a posléze jsou za pomocí speciálního přístroje odebírány kožní štěpy s vlasovými folikuly, přibližně o průměru 4 mm. Místo odebrání je následně sešito, ideálně tak, aby nedocházelo k povolení stehů a jizvy se neroztahovaly.

Odebrané transplantáty se uchovávají ve speciálním chlazeném roztoku a pod lupou jsou rozděleny na menší části. Tyto menší části se posléze vkládají do kůže v předem domluvených místech. Celá tato plocha je po dokončení zákroku pokryta hydrofilním gelem a sterilním tlakovým obvazem. Ten zabraňuje vzniku infekce a brání také před případnými otoky. Trvání zákroku je individuální, podle náročnosti a množství, průměrně však trvá 3 hodiny.

Transplantace vlasů – po zákroku

Po zákroku musí pacient zůstat na klinice alespoň jednu noc. Mohou se dostavit bolesti operovaných míst, pacient může lékaře požádat o léky na tlumení bolesti. Pokud se druhý den po odkrytí obvazu neobjeví žádné komplikace, může pacient odejít domů.

Doba, než se místo po zákroku zahojí, je individuální, průměrně lze říci, že během tří týdnů je pacient zcela zahojen. Jediná komplikace, která se během této doby objevuje, je v případě zákroku prováděného v oblasti čela, kdy může během několika prvních dní po zákroku dojít k otékání oblasti kolem očí. Tento otok však do příštího dne zmizí.

Mytí vlasů je doporučováno provádět teprve třetí den po zákroku, stehy se obvykle sundávají po dvou týdnech. V období hojení se doporučuje nosit jednoduché účesy a transplantované vlasy nezatěžovat.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O TRANSPLANTACI VLASŮ

Transplantace nemusí dopadnout podle vašich představ

Jelikož jsou transplantovány vlasové folikuly, nebude výsledná hustota taková, jaká by byla v případě, že by pacient vypadáváním vlasů netrpěl. Výsledek záleží na vlastnostech vlasů (barva, tloušťka) či stavbě a charakteru lebky. Zákrok je ale možné provádět opakovaně. Při předzákrokové konzultaci je navíc pacient podrobně seznámen s tím, jaké lze v jeho případě očekávat výsledky.

Transplantace není vhodná pro každého

Pacienti, u kterých je v budoucnosti možné očekávat vypadávání vlasů, ať už z důvodu věku (pacient by měl být starší než 25 let) či nemoci ovlivňující růst vlasů, by riskovali, že o transplantované vlasy opět přijdou – zákrok by tak byl v jejich případě zbytečný.

Transplantace vlasů laserem

Při použití této metody jsou laserem, který ovládá stejný chirurg, který by prováděl běžný zákrok, vypalovány do kůže otvory, do kterých jsou posléze vkládány štěpy s vlasy. Takovýto zákrok trvá mnohem kratší dobu než běžný (přibližně o třetinu, tedy průměrně o hodinu) a laserový přístroj je přesnější – vytváří pravidelné otvory s přesnou hloubkou i průměrem. Jeho největší výhodou je pak omezení krvácení při zákroku.

Rány vypálené laserem nekrvácí, což umožňuje chirurgovi lepší viditelnost a orientaci, tedy i přesnost. Rovněž pacientův stav po zákroku se zlepšuje rychleji, pooperační otoky nejsou tak výrazné.

Na druhou stranu může být chirurgova přesnost omezena právě tím, že zákrok neprovádí sám, ale pomocí laserového přístroje, s nímž nemusí být vždy tak jednoduché manipulovat. Pro některé chirurgy je navíc problémem právě přesnost, s jakou přístroj vypaluje otvory – dle nich je lepší štěpy sázet nepravidelně, což vypadá více přirozeně. V ideálním případě by měl laser vypalovat otvory, aniž by poškodil okolní tkáň, k čemuž ale ne vždy dochází. Kůže těsně u štěpu je často spálena, hůře se hojí a štěp se hůře přichycuje.

Názory na využití laseru při transplantaci vlasů se liší. Někteří lékaři jej vřele doporučují, jiní od něj naopak odrazují. Vlasový chirurg vám ale vše vysvětlí podrobně a probere s vámi, co je pro vás nejvhodnějším řešením.

NENÍ LASER JAKO LASER

Možná se dočtete nebo uslyšíte o tzv. měkkém laseru (soft laser neboli také biostimulační laser). Nejedná se o přístroj, kterým by byl prováděn samostatný chirurgický zákrok, nedělají se jím otvory do kůže. Tento laser pomáhá při hojení jizev a jeho použití je vřele doporučováno mnoha odborníky.

Mohlo by tě zajímat: