Transplantace vlasů: Co byste o transplantaci měli vědět?
Při různých formách vypadávání vlasů se léčba zaměřuje na posílení vlasových folikulů, čímž je pozitivně ovlivněn také růst vlasů. Jenže při některých onemocněních dochází i přes léčbu k neustálému a stupňujícímu se oslabování vlasových folikulů a k jejich následnému odumření. V takovém případě už nový vlas nevyroste a jedinou možností je právě transplantace vlasů.
Kdy je transplantace vlasů nutná?
Transplantace vlasů je posledním řešením v léčbě vypadávání vlasů. Jak možná víte, vlas vyrůstá z vlasového folikulu. Z jednoho vlasového folikulu vyroste během našeho života až 12 vlasů.
! VLASY VYPADÁVAJÍ PŘIROZENĚ !
Mějme především na paměti, že k přirozenému cyklu našich vlasů jejich vypadávání patří, tzn. že běžně můžeme přijít o desítky vlasů, aniž by bylo cokoliv v nepořádku. Jakmile se nám však naše vlasy zdají poškozenější, lámavější, bez barvy a vypadávají ve větší míře či dokonce v celých chomáčích, měli bychom zpozornět.
Existuje nějaká prevence proti nadměrnému padání vlasů?
Vlasy vypadávají z různých důvodů a prevence samozřejmě existuje. Důležité je dbát na kvalitní a vyváženou stravu, pitný režim, dostatek pohybu i spánku a co nejméně stresový styl života. Zdraví našeho těla totiž se zdravím našich vlasů velmi úzce souvisí.
Dále věnujte i vlasům samotným dostatečnou a pravidelnou péči – vyvarujte se některých chyb, kterými jim škodíte, opečovávejte je a dodávejte jim potřebné živiny zevnitř i zvenčí.
Pomoci vám mohou také speciální přípravky podporující růst vlasů, jako např. Nanogen sérum.
Pokud ale máte pocit, že děláte vše, co je ve vašich silách, a nic z toho vašim vlasům stále nepomáhá, navštivte lékaře. Za ním jděte i v případě jakýchkoliv pochybností.
Návštěvu zbytečně neodkládejte – právě zanedbaná léčba je jedním z velmi častých důvodů odumírání vlasových folikulů a zastavení růstu vlasů. Poradit vám může nejen váš praktický lékař, ale také dermatolog či tricholog.
A pokud jste netrpěliví a potřebujete „nové vlasy“ ihned, vyzkoušejte zahušťovač vlasů.
DOPORUČUJEME ZAHUŠŤOVAČ VLASŮ NANOGEN
Transplantace budoucnosti – klonování vlasů
Ve výzkumném ústavu v americké Filadelfii zkouší přijít na efektivnější způsoby, jak pomoci lidem s vypadávajícími či nerostoucími vlasy. Klonování či také násobení vlasů by mělo probíhat tak, že pacientovi budou odebrány vlasové folikuly schopné umožnit růst nových vlasů, tyto folikuly budou v laboratořích znásobeny a posléze opět vloženy do pacientova skalpu.
Díky tomuto procesu by bylo možné vytvářet až nekonečné množství nových vlasů! Zatím se však jedná pouze o teorii a s jejím uvedením do praxe se v příštích několika letech ještě nepočítá. Zkoumání této možností se ale aktivně věnuje hned několik laboratoří a bylo už dokonce provedeno několik pokusů na zvířatech – a jejich výsledky údajně vypadají velice slibně.
Trichologické vyšetření
Díky trichologickému vyšetření dokáže odborný lékař posoudit stav vlasů či vlasové pokožky a léčbu případného problému. Součástí je důsledný pohovor o zdravotním, ale také psychickém stavu pacienta, o péči, kterou svým vlasům věnuje, o pacientově životním stylu a jiných věcech, které mají na stav vlasů vliv. Dále se pomocí mikroskopické trichokamery prohlédne pokožka hlavy i struktura vlasů. Pro lepší a přesnější určení diagnózy může dojít také na mykologické vyšetření nebo vyšetření kožní biopsie.
Transplantace vlasů – obecné informace
Transplantace vlasů je chirurgický zákrok s lokální anestézií (je tedy bezbolestný) a trvá několik hodin. Prováděn je zkušenými vlasovými chirurgy, a to buďto bez či s použitím laseru. Je nutné vědět, že transplantované vlasy často brzy vypadnou, a to vlivem stresu, kterými si při transplantaci prochází. Druhé vlasy už jsou však trvalé.
Kvůli vysněné hustotě vlasového porostu je často nutné zákrok opakovat, většinou dvakrát až třikrát s půl ročními odstupy. Teprve po půl roce jsou také vidět výsledky, buďte proto trpěliví.
Čí nebo jaké vlasy jsou transplantovány?
Transplantace se dnes běžně provádí z jednoho člověka na druhého. Při takovém zákroku však existuje riziko, že příjemce transplantovanou část nepřijme. Může za to naše imunita, která rozeznává cizí buňky a má tendence donutit tento cizí „objekt“ postupně se odhojit.
Aby se tomu zabránilo, musí pacienti užívat léky, které imunitu snižují a odhojování tak zabraňují. Tyto léky se však musí brát po celý život a i tak existuje jisté riziko infekce.
Problém je rovněž při transplantaci umělých materiálů, kterým se říká implantáty. Ty musí být z důvodu ochrany zdraví pacienta vyrobeny z těch nejkvalitnějších materiálů a kvůli riziku infekce by měly být neustále ve sterilním prostředí. To není takový problém u transplantace např. orgánů, pro které je naše tělo dostatečně sterilním prostředím.
V případě implantace umělých vlasů dochází ale k neustálému přímému kontaktu s vnějším okolím. Tito pacienti musí dodržovat ty nejvyšší zásady hygieny, ale ani to je 100% neochrání. Dochází proto velmi často k zanícení kůže a v jejím důsledku může dojít i k uvolnění implantovaného umělého vlasu.
Pro transplantaci vlasů jsou z tohoto důvodu téměř vždy používány vlastní vlasy pacienta. Ty se odeberou z jiné části, v níž vlasy jsou, a přenesou se na postiženou část.
Transplantace – před zákrokem
Před samotnou transplantací by měl pacient podstoupit běžné předoperační vyšetření u lékaře. Chirurg, který bude provádět zákrok, posoudí pacientův stav a také to, zda je pro něj transplantace vlasů vhodná či bezpečná. Předem jej podrobně seznámí s průběhem zákroku, aby pacient věděl, co jej čeká, s možnostmi provedení, a také s tím, jaké výsledky je možné očekávat a jak dlouho se bude pacient po zákroku léčit. Rovněž pacientovi vysvětlí, jak je celý chirurgický zákrok náročný po časové i finanční stránce.
Před samotným zákrokem je pomocí speciálního roztoku provedeno lokální umrtvení a pacient si vezme léky na uklidnění a rovněž potřebná antibiotika. Díky lokálnímu umrtvení je zákrok naprosto bezbolestný.
Průběh zákroku
Pod kůži na hlavě je aplikován fyziologický roztok a posléze jsou za pomocí speciálního přístroje odebírány kožní štěpy s vlasovými folikuly, přibližně o průměru 4 mm. Místo odebrání je následně sešito, ideálně tak, aby nedocházelo k povolení stehů a jizvy se neroztahovaly.
Odebrané transplantáty se uchovávají ve speciálním chlazeném roztoku a pod lupou jsou rozděleny na menší části. Tyto menší části se posléze vkládají do kůže v předem domluvených místech. Celá tato plocha je po dokončení zákroku pokryta hydrofilním gelem a sterilním tlakovým obvazem. Ten zabraňuje vzniku infekce a brání také před případnými otoky. Trvání zákroku je individuální, podle náročnosti a množství, průměrně však trvá 3 hodiny.
Po zákroku
Po zákroku musí pacient zůstat na klinice alespoň jednu noc. Mohou se dostavit bolesti operovaných míst, pacient může lékaře požádat o léky na tlumení bolesti. Pokud se druhý den po odkrytí obvazu neobjeví žádné komplikace, může pacient odejít domů.
Doba, než se místo po zákroku zahojí, je individuální, průměrně lze říci, že během tří týdnů je pacient zcela zahojen. Jediná komplikace, která se během této doby objevuje, je v případě zákroku prováděného v oblasti čela, kdy může během několika prvních dní po zákroku dojít k otékání oblasti kolem očí. Tento otok však do příštího dne zmizí.
Mytí vlasů je doporučováno provádět teprve třetí den po zákroku, stehy se obvykle sundávají po dvou týdnech. V období hojení se doporučuje nosit jednoduché účesy a transplantované vlasy nezatěžovat.
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT?
Transplantace nemusí dopadnout podle vašich představ…
Jelikož jsou transplantovány vlasové folikuly, nebude výsledná hustota taková, jaká by byla v případě, že by pacient vypadáváním vlasů netrpěl. Výsledek záleží na vlastnostech vlasů (barva, tloušťka) či stavbě a charakteru lebky.
Zákrok je ale možné provádět opakovaně. Při předzákrokové konzultaci je navíc pacient podrobně seznámen s tím, jaké lze v jeho případě očekávat výsledky.
…a není vhodná pro každého!
Pacienti, u kterých je v budoucnosti možné očekávat vypadávání vlasů, ať už z důvodu věku (pacient by měl být starší než 25 let) či nemoci ovlivňující růst vlasů, by riskovali, že o transplantované vlasy opět přijdou – zákrok by tak byl v jejich případě zbytečný.
Transplantace vlasů laserem
Při použití této metody jsou laserem, který ovládá stejný chirurg, který by prováděl běžný zákrok, vypalovány do kůže otvory, do kterých jsou posléze vkládány štěpy s vlasy. Takovýto zákrok trvá mnohem kratší dobu než běžný (přibližně o třetinu, tedy průměrně o hodinu) a laserový přístroj je přesnější – vytváří pravidelné otvory s přesnou hloubkou i průměrem. Jeho největší výhodou je pak omezení krvácení při zákroku.
Rány vypálené laserem nekrvácí, což umožňuje chirurgovi lepší viditelnost a orientaci, tedy i přesnost. Rovněž pacientův stav po zákroku se zlepšuje rychleji, pooperační otoky nejsou tak výrazné.
Na druhou stranu může být chirurgova přesnost omezena právě tím, že zákrok neprovádí sám, ale pomocí laserového přístroje, s nímž nemusí být vždy tak jednoduché manipulovat. Pro některé chirurgy je navíc problémem právě přesnost, s jakou přístroj vypaluje otvory – dle nich je lepší štěpy sázet nepravidelně, což vypadá více přirozeně. V ideálním případě by měl laser vypalovat otvory, aniž by poškodil okolní tkáň, k čemuž ale ne vždy dochází. Kůže těsně u štěpu je často spálena, hůře se hojí a štěp se hůře přichycuje.
Názory na využití laseru při transplantaci vlasů se liší. Někteří lékaři jej vřele doporučují, jiní od něj naopak odrazují. Vlasový chirurg vám ale vše vysvětlí podrobně a probere s vámi, co je pro vás nejvhodnějším řešením.
NENÍ LASER JAKO LASER
Možná se dočtete nebo uslyšíte o tzv. měkkém laseru (soft laser neboli také biostimulační laser). Nejedná se o přístroj, kterým by byl prováděn samostatný chirurgický zákrok, nedělají se jím otvory do kůže. Tento laser pomáhá při hojení jizev a jeho použití je vřele doporučováno mnoha odborníky.
Metody transplantace vlasů
Tady je několik základních rad, pokud se rozhodnete pro transplantaci vlasů. Způsobů, jak transplantovat vlasy, je několik. Než si vyberete ten ideální pro vás, měli byste vědět několik věcí:
Během prvního měsíce po transplantaci vlasů vám transplantované vlasy vypadnou!
Je to přirozená reakce vlasových folikulů na šok, který během zákroku zažijí. V období 2-4 měsíců poté však vlasy z transplantovaných štěpů začnou normálně růst. Trvá tedy několik měsíců, než se zjistí, nakolik byla transplantace úspěšná, a než jsou viditelné první výsledky.
Transplantace folikulárních jednotek (FUT)
Tato metoda, někdy také označována jako strip metoda, byla v minulosti velkým objevem. Do devadesátých let se používala nejčastěji, dnes se ale nepoužívá vůbec. Vychází z poznání, že naše vlasy rostou ve skupinkách a je tedy důležité transplantovat tyto skupiny celé. Jen tak se zajistí další přirozený růst vlasů.
Vyřízl se tedy proužek kůže s vlasovými folikulami, který se posléze chirurgicky rozdělil na štěpy. Tyto štěpy však ne vždy dokonale zapadly na místo a tvořily se nepříjemné hrbolky. Kvůli odběru větší části kůže také vznikaly větší a trvalé jizvy.
Často také docházelo k znecitlivění oblasti zákroku – a to i na několik let. Dnes už máme naštěstí k dispozici mnohem modernější vybavení, díky kterému jsou současné metody daleko šetrnější a bez trvalých následků.
Nevýhodou metody FUT je nutnost odebrání většího proužku kůže a někdy takto odebrané štěpy nezapadnou na připravené místo dokonale. Kromě jizev se tak na kůži můžou vytvořit nepříjemné hrbolky.
Přímá transplantace vlasů – DHI metoda
Jedná se o mikrotransplantaci, při které jsou odebírány nanejvýš 1mm části. V podstatě se dá říci, že je odebírán jeden vlasový folikul po druhém. Každý vlasový folikul je následně implantován. A to ve specifickém úhlu, směru i hloubce. Používán je speciální nástroj a zákrok vždy provádí vyškolený chirurg. Vlasy z implantovaných folikulů dále samy rostou a vypadají velmi přirozeně. Po zákroku nezůstávají žádné jizvy.
DHI (Direct Hair Implantation) je variantou metody FUE (o které se dočteš níže), jenomže tady jsou folikulární jednotky po extrakci implantovány speciálními mikrojehlou – implantátorem, který má zajistit jejich přesné a dokonalé vsazení na nová místa.
Metoda GHO-FM – nebo-li FUE (Follicular Unit Extraction)
Další možností je transplantace vlasů pomocí metody GHO-FM (FUE). Při této metodě se vlasové folikuly odeberou pomocí speciální jehly a před umístěním se vloží do roztoku podporujícího jejich uchycení. Nejsou odebírány celé folikuly, ale pouze jejich vnější část.
Na místě odběru tak zůstává část vlasového folikulu, z níž může opět vyrůst vlas. Stejně tak na implantované části. Tímto je tato metoda revoluční, neboť všechny ostatní nezajistí možnost vytvoření nového vlasu i na místě odběru. Vlasy vyrůstající na obou místech jsou však menší a tenčí.
Metoda GHO je velmi přesná a nedochází u ní k vytvoření hrbolků, je však nutné podstoupit oholení větší části hlavy a vznikají také drobné ranky. Velkou nevýhodou této metody je pak také její cena.
Výhody metody FUE
- Tato metoda je v současnosti tou nejvyužívanější.
- Nevýhody nemá téměř žádné – jizvičky, které při ní vznikají, jsou mikroskopické a mezi vlasy jsou v podstatě neviditelné.
- A nehrozí také žádný vedlejší účinek v podobě znecitlivění části hlavy.
- Metoda FUE je vhodná pro každého, nezáleží totiž na kvalitě vlasů, které jsou odebírány.
Jak transplantace pomocí metody FUE probíhá?
Při metodě FUE se odebírají vlasové štěpy z temene a aplikují se na postižené místo. Štěpy s vlasovými folikulami jsou odebírány tak, že jejich odebrání nelze poznat a po zahojení nelze vidět ani důsledky vkládání štěpu.
Místo, z kterého jsou štěpy odebrány, se nejprve umrtví pomocí lokální anestezie a poté je mikro jehlou proveden odběr.
Také místo, kam se štěpy vkládají, se lokálně umrtvuje a do kůže se dělají malinké vpichy, které jsou přípravou na vsazení štěpů. To je prováděno pomocí speciálního implantátoru.
Jak dlouho transplantace pomocí metody FUE trvá?
Metoda FUE je velmi precizní a od toho se také odvíjí délka zákroku. Odběr štěpů může trvat až dvě hodiny, stejně tak vkládání štěpů a celý proces může zabrat 5-8 hodin. Celková délka je závislá na množství vlasů, které jsou odebírány a aplikovány. Metodou FUE je možné během jednoho zákroku transplantovat až 3000 vlasů.
Co a jak po transplantaci?
Po transplantaci budete muset mít několik dní obvázané operované místo. Je také možné, že budete muset brát léky na bolest, případně antibiotika, aby nedošlo k zanícení.
Průběh prvních dní po transplantaci je různý, většinou se však pacienti vrací do normálního života po 2-5 dnech.
První týden po transplantaci se naprosto vyvarujte umývání i jakémukoliv jinému upravování vlasů. Může totiž dojít k mechanickému poškození transplantovaných vlasů, které je nevratné. Po 7 dnech od transplantace je však možné vlasy bez problémů umývat, a to i šamponem či kondicionérem.
Je také možné používat vlasové zahušťovače či jiné metody, které vám dodají sebevědomí a pocit hustých vlasů do doby, než se začnou projevovat první účinky transplantace.
Prováděny pokusy a zvířatech? Kde to jsme?! To musí zvířátka trpět i kvůli něčemu takovýmu? Kdy už to skončí? Přemýšlela jsem v budoucnosti nad touto transplantací a tohle mě opravdu odradilo. Hnus, hnus, hnus. Zvířata trpí a když se něco nepovede, umírají. Odporný!!!
Dobrý den, ano. Jde patrně o laboratorní krysy. Více zde https://cs.qaz.wiki/wiki/Hair_cloning
Dobry den potreboval bych se zeptat zda mate serum na vlasy ve spreji Bio bez chemie dekuji
Dobrý den, bohužel tento výrobek není součástí naší nabídky.
Dobry den, rada bych se zeptala blize na nejake rozdily ve zpusobech transplantace. Pisete, ze metoda GHO jako jedina zajistuje i nadale rust vlasu i na odberove casi hlavy. “Revolucni” metoda FUE tedy ne? Pokud se jedna o cloveka s proridlimi vlasy a kratkym ucesem, kteremu by na temeni odebrali vlasy, a toto misto jiz neprekryje, zustane mu tedy na vzdy tato cast navzdy hola? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Metoda GHO-FM je označovaná i jako FUE. Jde o tu samou metodu. Omlouváme se za chybějící usměrnění v textu. Další informace o této metodě transplantace vlasů naleznete zde: https://www.bernsteinmedical.com/hair-transplant/
zdravim byl jsem na transplantaci vlasu pred mesicem jsem velice spokojeny vlasy nyni zacinaji padat a uz cekam nez zacnou opet rust dostal jsem 3429 stepu nevim zda je to hodne nebo malo chctel jsem vic stepu ale pry stacilo bohate tech 3429 stepu.Takze doufam ze ty vlasy narostou a budou huste :-)Na transplantaci jsem byl v istanbulu kde maji spickove kliniky.Kdyz jsem chodil po meste videl jsem to na kazdem tretim cloveku ze ma transplantaci.Istanbul je vyhlaseny na transplantaci vlasu.Jezdi tam lide z celeho sveta 🙂