AKCIA
Máš Dotaz
+420 234 261 743 | po-pá 9:00 - 18:00

Určitě pro vás nebude žádným překvapením zjištění, že i vaše pokožka hlavy má určitý vlasový cyklus. Jde o čtyři kontinuální fáze, kterými každý jeden vlas na naší hlavě přechází nezávisle do toho druhého. Od počátečního růstu až po konečné vypadnutí vlasu zachycují tyto fáze komplexní život vaší koruny krásy.

Každý jeden vlas prochází různými stádii růstu nezávisle od ostatních vlasů na hlavě.

U lidí, kteří netrpí problémem vypadávání vlasů, je přibližně 90 % vlasů na hlavě v růstové fázi nazývané anagen, zatím co 10 % je ve fázi klidové – telogen.

Jak rostou vlasy

Růstová fáze anagen trvá 2–6 let, po které vlasový folikul prochází krátkou přechodnou fází nazývanou katagen a vzápětí přichází fáze telogen, trvající 2–4 měsíce. Po telogenní fázi vlas přirozenou cestou vypadne a je nahrazen jeho nástupcem, který se znovu vrátí do anagenní fáze.

Ztráta vlasů – přirozená součást vlasového cyklu

Přirozenou součástí vlasového cyklu je i mírná ztráta vlasů. Běžně člověk denně ztratí v průměru 50–100 vlasů, u androgenní alopecie to může být až 200 vlasů každý den. Hodně přípravků pro obnovu růstu vlasů, jako např. Minoxidil, způsobuje jakési dočasné ubývání vlasového porostu. Důvodem je to, že na to, aby se 90 % vlasů mohlo obnovit svůj růst, tj. vrátit se do anagenu, musí opět rychle projít telogenem a až pak začít v anagenu, tentokrát se zdravějším a trvanlivějším růstem.

První fáze nese název anagen. V této části vlas roste, a je tedy vytlačován na povrch pokožky díky tlaku zespodu. Je všeobecně známým faktem, že vlas vám naroste do měsíce přibližně do délky jednoho centimetru. Pokud si však myslíte, že tato fáze je jen rychlý proces, přes který vlas projde, mýlíte se. Může totiž trvat i několik měsíců či dokonce jedno desetiletí. V průměru jsou to však tři roky, dokud se nedostane do další fáze.

Druhá fáze se nazývá katagen. V této fázi vlas přestává růst, a tudíž se pozastaví. Důvodem může být vyčerpané ložisko buňky. Pomalu začíná odumírat, přičemž tato fáze trvá přibližně dva až tři týdny.

Vlasový cyklus se ve třetí fázi nazývá telogen. Je to období, které trvá dva až čtyři měsíce a projevuje se lehkým vypadáváním vlasů. To znamená, že nejde o hromadné vypadnutí velkého množství vlasů, ale uvolňují se postupně po celou dobu tohoto období.

Poslední, čtvrtá fáze nese název pozdní telogen. Délku trvání má několik týdnů. Je to vlastně pomalý začátek a příchod první fáze, anagenu. Během čtvrté fáze se stává, že některé kořenové buňky odumírají, a tak ztratí schopnost vytvářet nový vlas. Právě to je ukázkou problémů s vypadáváním vlasů.

Jak rychle rostou vlasy - Cyklus vlasů

Fáze vlasového cyklu

Je nespočet lidí, kteří vlastně ani netuší, že existuje nějaký vlasový cyklus, který by klidně mohli ovlivnit i oni sami. Díky správné výživě vlasů docílíte delší životnosti jednotlivých vlasových cibulek a správnou stimulací zdravější celkový vzhled.

 

Mohlo by tě zajímat: