Lupy ve vlasech: 8 skvělých pomocníků proti lupům
“S lupy ve vlasech má zkušenost téměř každý…”
Podle různých průzkumů se až 90 % dotázaných za svůj život potýkalo s lupy ve vlasech. A kolem 50 % lidí s nimi má problémy dlouhodobě.
Pojďme si ale říct, co to lupy vlastně jsou. Jedná se o shluk odumřelých kožních buněk vlasové pokožky, které jsou spojeny kožním mazem.
Toto kožní onemocnění není nakažlivé a není ani bolestivé, přesto je pro každého, kdo jím trpí, velmi nepříjemné.
%
... až 90 % dotázaných se za svůj život potýkalo s lupy.
%
... 50 % lidí má problémy s lupy dlouhodobě.
Proč se lupy ve vlasech tvoří?
Lupy, jakožto části odumřelé kůže, se tvoří při zrychleném vývoji vlasové pokožky. Ta by se měla obnovovat co čtyři dny, někdy však k její obnově dochází v kratším intervalu. Tím je zvýšena tvorba kožního mazu a také dojde k nahromadění kožních buněk. Ty se nekontrolovaně uvolňují – a to jsou právě lupy.
Proč dochází k tomuto jevu ale nikdo s jistotou neví. Naštěstí jde o problém tak častý, že je možné několik příčin, případně faktorů, které mají na tvorbu lupů vliv, odhalit.
KDY LUPY SIGNALIZUJÍ VÁŽNÝ PROBLÉM?
Se vznikem lupů může být propojeno mnoho zdravotních komplikací, někdy i poměrně vážných. Lupy mohou souviset např. se seborrhoickou dermatitidou, lupénkou, dermatomykózou a jinými závažnějšími onemocněními.
Nemusíte se lekat hned, jakmile se vám lupy vytvoří, pokud s nimi ale bojujete delší dobu a stále se vám nedaří se jich zbavit, doporučujeme navštívit dermatologa, případně trichologa.Ti dokáží přesně určit, o jaký problém jde, a zahájí potřebnou léčbu.
Co ovlivňuje tvorbu lupů?
V případě výskytu lupů je naše vlasová pokožka podrážděná – lupy někdy doprovází také svědění. Toto podráždění může být způsobeno např. agresivní vlasovou kosmetikou či stylingovými prostředky. Někdy dojde k jejich nedostatečnému vymytí z vlasů. Také časté mytí vlasů (více než 2x týdně) vlasové pokožce nedělá dobře.
Vliv na tvorbu lupů může mít i venkovní prostředí, zejména výrazně vysoké nebo nízké teploty – a nebo přechod mezi nimi. Spouštějícím faktorem může být ale i špatný fyzický nebo psychický stav, oslabená imunita, plísňové či jiné kožní onemocnění. A v mnoha případech mohou za lupy kvasinky, které se živí kožním mazem a na něž může pokožka reagovat právě tvorbou lupů.
PROTI LUPŮM DOPORUČUJEME:
• Profesionální šampony pro muže a ženy
• Šetrné vůči podrážděné a citlivé pokožce
• Hloubkově čistí a osvěžuje pokožku hlavy
• Účinné proti tvorbě lupů
Nanogen šampon mi pomohl když se mi začaly dělat lupy. Od té doby jej používám pravidelně a doporučuji všem!
Jak se lupy projevují?
Lupy nás nejčastěji trápí na pokožce hlavy, kde sice nemusí, ale mohou být viditelné. Často jejich tvorbu, která souvisí s podrážděnou pokožkou, doprovází zarudlost, která pak u některých jedinců lupy ve vlasech ještě více zvýrazní. Jelikož jsou ale lupy mrtvé částečky kůže, nezůstávají na svém místě. Někdy se stává, že ulpí ve vlasech, za což může právě kožní maz, kterým se přidržují. Jindy z hlavy padají a nejčastějším místem, kde se v takovém případě objeví, jsou ramena.
EXISTUJE VÍCE DRUHŮ LUPŮ?
Nejčastějším typem jsou bílé a suché šupinky. Ty se sypou, nejsou nijak velké a snadno padají, takže se s nimi setkáváme na ramenou apod.
Existují ale také mastné lupy, které obsahují více kožního mazu, hůře odpadávají a drží se spíše u pokožky nebo ve vlasech. Jsou na dotek mazlavé a jejich výskyt může doprovázet nepříjemný zápach. Můžeme se také setkat s žlutočervenými mazlavými šupinkami, které jsou důsledkem seborrhoické dermatitidy (onemocnění seborea).
Mohu tvorbě lupů zabránit?
Vzhledem k možným příčinám tvorby lupů existuje několik věcí, kterým se můžeme vyhnout a tím se vyhnout i lupům.
Především jde o pravidelnou a kvalitní péči o pokožku hlavy. Tu myjeme maximálně dvakrát týdně, myjeme ji s použitím kvalitní vlasové kosmetiky (ideálně bez parabenů a SLS) a při mytí pokožku hlavy jemně masírujeme konečky prstů – nikoliv nehty!
Pokud trpíme problémy, které vyžadují častější mytí vlasů, používáme k tomu určený šampon – šampony pro časté mytí mají jemnější a k pokožce šetrnější složení.
V chladném počasí se doporučuje nosit pokrývku hlavy, která pokožku ochrání před vysušením. A pomoci může i zdravá a vyvážená strava a celkový životní styl – dostatek spánku, pohybu, vody a relaxace.
Jak se mohu lupů zbavit?
I když už se u nás lupy ve vlasech objevili, měli bychom věnovat zvýšenou pozornost výše zmíněným preventivním opatřením. Lupy jsou totiž odumřelá část pokožky a jako takové je vymyjeme spolu s jinými nečistotami během mytí. Nejdůležitější tedy je zabránit jejich dalšímu nadměrnému vzniku. V mnoha případech léčby zmizí lupy poměrně rychle a na dlouhou dobu.
Existují speciální šampony proti lupům, které lze zakoupit v drogériích nebo lékárnách. Aby byly účinné, měly by obsahovat zinek, selen, kyselinu salicylovou nebo kamenouhelný dehet. V případě, že vám tyto přípravky nepomohou, je vhodné navštívit kožního lékaře nebo trichologa.
Pomůže mi s lupy příroda?
I pro boj s lupy nám může příroda poskytnout několik cenných látek. Jejich výhodou je nejen účinnost, ale celková prospěšnost našemu zdraví, neškodlivost a zejména dostupnost. Vlasové pokožce dělají dobře masáže hlavy, ke kterým můžete použít různé oleje. Zkoušejte také masky na vlasy nebo vlasové zábaly, které pokožku hlavy zklidňují a léčí, posilují vlasové folikuly a mají příznivý vliv i na kvalitu a zdraví vlasů.
8 skvělých pomocníků proti lupům
1. Aloe vera
Tento všelék obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Uklidňuje a hydratuje vlasovou pokožku, odstraňuje nečistoty z jejího povrchu a brání přemnožení bakterií a kvasinek. Obsahuje také glykoprotein, který zmírňuje podráždění a svědění pokožky.
Můžete použít samotnou šťávu z aloe vera, která je běžně dostupná, a přidat ji do šamponu, nebo ji smíchat s jinými léčivými prostředky, např. s medem nebo citrónem, a vytvořit tak léčivou masku na vlasy.
2. Aspirín
Účinnou látkou tohoto léku je kyselina salicylová, která urychluje odstraňování odumřelých buněk z vlasové pokožky. Je obsažena v mnoha přípravcích proti lupům, používá se také například do peelingových krémů.
Rozdrobte dva aspiríny a přidejte je do dávky šamponu. Na hlavě nechte tuto směs působit minutu až dvě a poté vlasy znovu umyjte s použitím šamponu.
3. Heřmánek
Čaj z heřmánku podporuje růst vlasů, dodává jim lesk, zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy a čistí ji od nečistot – tedy i od lupů.
Stačí alespoň jednou týdně opláchnout umyté vlasy zchlazeným heřmánkovým čajem.
HEŘMÁNEK A JEHO ÚČINKY NA NAŠE VLASY
Růst vlasů
Heřmánek má antiseptické účinky, odstraňuje mrtvé kožní buňky a nečistoty z hlavy, díky čemuž posiluje vlasové folikuly a vlasy rostou zdravěji a rychleji.
Roztřepené konečky
Heřmánek vlasy posiluje a zabraňuje jejich dalšímu poškozování. Při jeho pravidelném používání lze vidět, že roztřepené konečky jsou minulostí.
Podrážděná pokožka
Heřmánek má protizánětlivé účinky, vlasové pokožce poskytuje úlevu a zmírňuje její podráždění a s ním spojené svědění.
! POZOR !
Heřmánek má také zesvětlující účinky. Pokud chcete mít vlasy o odstín světlejší nebo jim dodat lehce světlý nádech, můžete použít heřmánek jako ryze přírodní (a tudíž zdravotně nezávadné) barvivo. Pokud jsou pro vás tyto účinky nežádoucí, přílišnému oplachování heřmánkovým čajem se raději vyvarujte.
4. Jedlá soda
Jedlá soda pomáhá proti kvasinkám, jejichž přemnožení způsobuje tvorbu lupů. Vlasovou pokožku čistí od nečistot.
Doporučujeme pořádně rozmíchat lžičku jedlé sody v teplejší vodě a touto směsí umýt hlavu. Poté již neoplachujeme, abychom nezabránili požadovanému účinku. Jedlá soda je bez zápachu a její používání běžně nedoprovázejí žádné komplikace.
Pouze pokud máte zvýšeně citlivou pokožku hlavy, může pro ni být jedlá soda škodlivá a nedoporučuje se ji používat víckrát než 3x za měsíc.
5. Lípa proti lupům
Má antioxidační účinky a lipový čaj pomáhá v boji proti mnoha neduhům. Antioxidační sloučeniny, které obsahuje, zlepšují celkový zdravotní stav, který může mít na tvorbu lupů nemalý vliv.
Lipový čaj nebo vývar pomáhá nejen s lupy, zároveň ale také posiluje vlasy a podporuje jejich zdravý růst. Pro přípravu vývaru smíchejte dvě lžičky lipových květů s dvěma šálky vroucí vody a nechejte 15 minut vyluhovat. Poté vývar přeceďte a opláchněte jím již umyté vlasy. K docílení lepších účinku pokožku hlavy chvíli masírujte a poté ji opět opláchněte, stačí čistou vodou.
6. Kokosový olej a med
Kokos pomáhá s odstraňováním lupů a med pomáhá s mikroby. Ideálním použitím je smíchat tyto dvě složky, směs nanést na vlasy a pokožku a nechat půl hodiny působit. Poté vlasy důkladně opláchněte a umyjte šamponem. Kokos a med nejen, že pomohou vaší pokožce, ale také krásně provoní vaše vlasy.
7. Tea tree oil
Tento esenciální olej se získává z listů kajeputu střídavolistého, který se vyskytuje zejména v Austrálii. Pozitivně působí proti plísním a mikrobům a tvoří součást mnoha léčivých a kosmetických přípravků. Vlasové pokožce poskytuje hydrataci a pomáhá také při jejím svědění. Stačí přidat pár kapek do šamponu.
8. Zázvor na lupy
Jeho přirozené antiseptické vlastnosti dělají ze zázvoru účinný přípravek v boji proti lupům. Navíc vlasovou pokožku hydratuje a posiluje vlasy. Stačí extrahovat šťávu z čerstvého zázvoru a přibližně jednu lžíci smíchat s libovolným množstvím olivového nebo jojobového oleje. Tuto směs naneste na pokožku hlavy a jemně ji přitom masírujte. Zábal nechte působit asi 20 minut, poté vlasy umyjte s použitím šamponu.
Pro lepší výsledky se doporučuje podstupovat tuto kúru alespoň jednou týdně, pro rychlejší a lepší účinky i dvakrát.