AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Padání vlasů: Příčiny, příznaky a ověřené postupy proti padání vlasů

autor: | Led 9, 2018 | 1 komentář

padání vlasů příčiny a léčba

Zdravé vlasy = zdravé tělo a duše

O vlasech se dá říct, že jsou jakési zrcadlo, v němž se odráží stav našeho organismu. Velké množství různých fyzických, ale také psychických onemocnění se projevuje mimo jiné na našich vlasech. Padání vlasů je jedním z příznaků onemocnení.

To je samozřejmě nepříjemné, protože vlasy jsou něco, čeho si na nás každý všimne a proto jsme raději, když jsou v pořádku. Ale na druhou stranu nám naše vlasy mohou poskytnout jasné vodítko k tomu, že se s námi něco děje – a my to tak můžeme začít řešit.

Příčiny padání vlasů

Vlasy nám mohou padat z mnoha různých důvodů. Může jít o přirozené, běžné padání, o padání v důsledku špatné péče o vlasy – či o naše tělo nebo psychické zdraví. Může jít také o projev onemocnění a nebo přímo o alopecii (vypadávání vlasů). Na to, v jaké míře nám vlasy padají, má rovněž vliv nemalé množství faktorů – geny, hormony, věk nebo dokonce roční období.

VÍCE VLASŮ V LÉTĚ, MÉNĚ V ZIMĚ

Také počasí a teplota mají svůj podíl na tom, jak moc nám padají vlasy. Sluneční paprsky dělají našemu vlasovému porostu dobře (také našemu tělu a snad i duši), v letních měsících rostou naše vlasy nejrychleji a padají méně. Na podzim a v zimě nám rostou vlasy pomalu a jejich padání se mírně zvýší.

„Zdravé“ padání vlasů

Naše vlasy mají svůj život. Vlas nám roste průměrně 3 roky, poté se jeho růst na několik týdnů zastaví a po nich probíhá několika měsíční příprava na vypadnutí vlasu a na vytvoření nového. Každý jednotlivý vlas na naší hlavě roste jinak, tzn. že nám vlasy nevypanou najednou, ale v různých časových intervalech.

V době, kdy vlas roste, je ve vlasovém folikulu usazen velmi pevně a je těžké jej vytrhnout. Chce to značnou sílu a takové vytržení je poměrně bolestivé. Ale v období, kdy už vlas neroste a připravuje se na nahrazení novým, může vypadnout zcela přirozeně při mytí vlasů nebo česání.

V této fázi se může nacházet i 10 % našich vlasů, proto je běžné, že nám vlasy padají – a to každý den. Každý den tak můžeme přijít o desítky vlasů, aniž by s námi bylo cokoliv v nepořádku.

Můžeme si za padání vlasů sami?

Někdy tomu tak bohužel je. Základem pro zdravé vlasy je zdravé tělo. Špatné stravování, nedostatek pohybu, nedostatečný pitný režim nebo stres – to vše může přispívat k tomu, že nám vlasy padají. A špatná péče o vlasy samotné je oslabuje a poškozuje, ty se pak častěji lámou nebo rovnou vytrhávají. V těchto případech naštěstí stačí provést několik pozitivních změn a naše vlasy budou opět krásné a zdravé.

padání vlasů - řídké vlasy

Zdravý životní styl

To je opravdový základ. Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, prospěšných tuků, zinku, železa a samozřejmě vitamínů. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, bílého masa nebo ryb či sójových výrobků nebo luštěnin.

Více spánku a tekutin

Denně se alespoň chvíli věnujte nějaké fyzické aktivitě nebo si dejte aspoň třikrát týdně pořádně do těla. Hodně pijte a také hodně spěte – pitný režim i spánek jsou velmi důležité.

A pozor na stres!

Snažte se mu v co největší možné míře vyhýbat a pokud se vám to nedaří, pokuste se uklidnit. Vyzkoušejte meditaci, dechová nebo relaxační cvičení, zajděte si na masáž nebo si udělejte něčím drobným radost.

Špatná péče o vlasy

Vlasům škodí časté mytí, časté používání vlasové kosmetiky a stejně tak časté vysušování, žehlení nebo kulmování. Také neustálé barvení, odbarvování nebo trvalá nedělají vlasům dobře. Ty mají rády hlavně přirozenost, pokuste se je tedy příliš neupravovat. Myjte je šetrně a kvalitním, ideálně přírodním šampónem, kondicionér používejte pouze na volné vlasy, nikoliv na pokožku hlavy a vlasové kořínky.

Ani česat by se vlasy neměly příliš často a hlavně vlasy česejte jen tehdy, jsou-li úplně suché. Dáváme-li si vlasy do culíku nebo do drdolu, účes nás nesmí nikde tahat nebo bolet a neměli bychom jej takto nosit příliš dlouho ani příliš často.

Jak o vlasy správně pečovat?

Vyvarujte se chybám, které jsme zmiňovali, používejte kvalitní a ideálně přírodní kosmetiku – vyhýbejte se hlavně produktům s parabeny nebo SLS.

Dobré a zdraví prospěšné je rovněž masírování pokožky hlavy, která je díky němu prokrvená a vlasy jsou silnější a odolnější – a dělá to dobře také našemu tělu i duši. Používejte různé esenciální přírodní oleje, např. ricinový či hroznový, a na oplach vlasů je velmi dobrý jablečný ocet. Vyzkoušejte také různé přírodní vlasové masky nebo zábaly, pomocí jen pár ingrediencí si je můžete připravit i u sebe doma.

Jak poznat, kdy se jedná o problém?

Každý z nás, ať už svým vlasům věnuje jakoukoliv péči, asi ví, jak moc mu vlasy padají. Každý z nás by tedy měl být schopen všimnout si, že mu vlasy padají výrazně více. Průměrně můžeme za den přijít až o 100 vlasů, ale málokdo by to chtěl asi počítat.

Pokud však při česání na kartáči zůstávají chomáče vlasů, je to špatně. Poškozené vlasy poznáme i podle toho, že se méně lesknou, mají méně výraznou barvu a jejich struktura je také jiná. Vlasy se lámou a třepí. A problémy se mohou projevit také na pokožce, na které se mohou začít vytvářet strupy nebo lupy. Velkým problémem pak je, když vlasy nejen vypadnou, ale už znovu nenarostou.

padání vlasů alopecie v porovnání se zdravým vlasem

VLASY MI PADAJÍ VÍCE NEŽ OBVYKLE – CO MÁM DĚLAT???

O několika příčinách padání vlasů se píše výše. Zjistěte, zda svému tělu a vlasům věnujete dostatečnou péči či zda jim naopak něčím neškodíte. Dejte vlasům potřebné živiny a vitamíny pomocí různých vlasových masek nebo zábalů. Můžete také zkusit speciální přípravky pro podporu růstu vlasů či zahušťovače vlasů pro okamžitou úlevu. Pokud se výsledky nedostaví – a mějte na paměti, že to nebude ze dne na den – může být příčina vážnější a je lepší navštívit lékaře.

Pokud vám vlasy začnou padat z ničeho nic a v daleko větší míře, je samozřejmě ideální zajít za lékařem okamžitě. Pokud si nejste jistí, nebojte se. Je určitě lepší, když vám lékař řekne, že jde „jenom“ o špatnou životosprávu, než návštěvu odkládat a případný problém si tak ještě zhoršit. Navštívit můžete buďto svého praktického lékaře, nebo zajděte rovnou za odborným lékařem, tedy dermatologem či trichologem.

příznaky padání vlasů u mužů a žen infografika

Nejčastější příznaky padání vlasů – u žen

U žen je padání vlasů sice méně časté než u mužů, přesto se podle statistik týká až 48 %. Ve více než polovině případů je hlavním viníkem stres, dále za to může věk nebo různé hormonální změny v menopauze, při těhotenství nebo po porodu. U žen je také častou příčinou špatná životospráva, především v důsledku diet, často velmi drastických, nebo poruch příjmu potravy. A ženy si také daleko více než muži své vlasy upravují nebo chemicky ošetřují, čímž je oslabují.

STATISTIKA PADÁNÍ VLASŮ U ŽEN

  • 48 % – tolika žen se padání vlasů týká 48% 48%
  • u více než 50 % žen je příčinou stres 50% 50%
  • u 23 % může za padání vlasů věk 23% 23%
  • 20 % ženám padají vlasy po porodu 20% 20%
  • 16 % žen přichází o vlasy v důsledku diet a špatné životosprávy 16% 16%
  • u 12 % žen způsobuje padání vlasů barvení, trvalá a jiné chemikálie 12% 12%

Poporodní padání vlasů

Vlivem hormonů má mnoho žen při těhotenství krásnější a zdravější vlasy. To se však po porodu změní a často dochází k úbytku vlasů. Jde však o přirozený proces a není nutné mít obavy, že by byl tento stav nezvratitelný.

Po šestinedělí by se ženský hormon, estrogen, měl vrátit na svou obvyklou úroveň a výraznější padání vlasů by mělo přestat. Vlasy v kritickém období, kterému se říká telogen effluvium, mohou padat i 5x rychleji. Pokud chcete tento proces co nejvíce zmírnit, dodržujte zdravou výživu, dbejte zejména na přísun zinku a železa a vyhýbejte se škodlivým látkám. Pomoci vám mohou přípravky s biotinem nebo oxidem křemičitým nebo bylinkové odvary z kopřiv, zázvoru či šalvěje.

Nejčastější příznaky padání vlasů – u dětí

V případě, kdy padají vlasy menším dětem, je dobré mít se na pozoru a ihned navštívit pediatra. Vlasy dětem totiž nepadají běžně a často jde o příznak nemoci. Nemějte však strach, při správné léčbě budou dítě i jeho vlásky brzy v pořádku.

Mezi ty nejčastější důvody padání vlasů u dětí patří trichotillomanie (obsedantně – kompulzivní syndrom projevující se nutkavým vytrháváním vlasů), tinea capitis (mykotická infekce postihující vlasovou pokožku. POZOR! jedná se o infekční onemocnění) nebo alopecie areata, které se podrobněji budeme věnovat níže.

Nejčastější příznaky padání vlasů – u mužů

Nejvíce ovlivňují padání vlasů u mužů geny, hormony a také věk. Sklon k padání nebo řídnutí vlasů je velmi často dědičný. Proto většina mužů může stav své vlasové pokrývky odhadnout jednoduše tím, že se podívá, jaké vlasy mají jeho rodiče či prarodiče (z obou stran).

Častým problémem u mužů je také androgenní alopecie (viz níže). Ať už se jedná o jakoukoliv příčinu, je nutné ji co nejdříve odhalit a začít ihned léčit. Ačkoliv vlasy padají mužům více než ženám, nejedná se u nich často o nic automatického, naopak – v mnoha případech se jedná o onemocnění, které je možné léčit.

Při zanedbání léčby však může dojít k odumření vlasových folikulů a nové vlasy už přirozenou cestou nenarostou. Jediným řešením v takových případech bývá pouze chirurgická transplantace vlasů.

ALOPECIE – VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Alopecie je onemocnění, které zapříčiňuje vypadávání vlasů a ochlupení. Existuje několik forem alopecie, mezi ty nejčastější patří:

  • Alopecia areata – vlasy vypadávají ve shlucích
  • Alopecia universalis – dochází k úplné ztrátě vlasů a ochlupení
  • Androgenní alopecie – holohlavost, mužská pleš
  • Anagenní effluvium – vypadávání vlasů způsobené léky, po jejich vysazení se růst obnoví
  • Jizvová alopecie – na pokožce zůstávají po vypadnutí vlasu jizvy
  • Trakční alopecie – vypadávání vlasů je důsledkem fyzického namáhání vlasů

Androgenní alopecie

Tímto onemocněním trpí skoro 30 % mužů ve věku do 30 let, v 50 letech už se to však týká až 50 %. Žen nad 50 let trpí touto formou alopecie 40 %. Androgenní alopecie se projevuje nadměrným vypadáváním vlasů, nižší obnovou vlasů a také tzv. miniaturizací, při níž je vypadlý vlas nahrazen menším a tenčím vlasem.

Příčiny nejsou jednoznačné, podle nejrozšířenější teorie jsou hlavní příčinou androgeny (odsud název onemocnění), konkrétně DHT. DHT je hormon, který při dospívání zapříčiňuje růst ochlupení na těle a na tváři. V pozdějším věku je však příčinou smršťování vlasových folikulů na hlavě, při čemž jsou tyto folikuly poškozeny a nejsou nadále schopny vytvářet zdravé vlasy. Vlasy vyrostlé z takto poškozených folikulů jsou pokaždé tenčí, ztrácejí svou barvu a postupem času daleko snadněji vypadávají.

DHT má rovněž vliv na urychlení růstové fáze vlasu. Vlas tedy vyroste a vypadne daleko rychleji, než je běžné – v průměru roste vlas 3 roky. U lidí postižených androgénní alopecií může růst až o polovinu kratší dobu. Pokud nedojde k včasnému léčení, vlasový folikul nakonec zanikne a žádný další vlas z něj už nikdy nevyroste.

Alopecie areata

Jedná se o kožní onemocnění, při kterém dochází k napadání vlasových folikulů imunitním systémem. Buňky vlasových folikulů jsou totiž negativním vlivem změněny a náš imunitní systém je považuje za cizí a pro náš organismus nebezpečné. Bílé krvinky na tyto buňky zaútočí a v důsledku toho začínají z vlasových folikulů vlasy vypadávat a postupně přestanou úplně vyrůstat.

Navenek se alopecie areata projevuje jako ostrůvky s vypadanými vlasy, proto se jí někdy také říká ohraničená ztráta vlasů. Vlasy zprvu řídnou v nepravidelných shlucích, později však může dojít k jejich úplné ztrátě, stejně jako celkového ochlupení. Toto onemocnění není nakažlivé ani bolestivé a ani nás neohrožuje na životě, je však zřejmé, že se jedná o velice nepříjemné onemocnění, které může mít velmi negativní vliv na náš život.

alopecia areata

Bohužel je léčba alopecie areata velmi problematická a ne vždy úspěšná. I pro takové případy ale nabízí současná doba pomoc – ať už se jedná o paruky či příčesky, transplantaci vlasů, korektory nebo zahušťovače vlasů.

Podle některých je možnou příčinou tohoto onemocnění také stres, a tyto „záchrany“ jej mohou pomoci zmírnit a tím pomoci uzdravování. V některých případech došlo dokonce k samovolnému úplnému vyléčení.

4 TYPY ALOPECIE AREATA:

běžný – objevuje se zhruba ve věku 20-40 let a trvá průměrně 3 roky

atopický – začíná už v dětství, může trvat i 10 let, často jej doprovází astma, senná rýma nebo atopický ekzém

prehypertézní – objevuje se už v mládí, typický pro rodiny s vysokým krevním tlakem

kombinovaný – postihuje lidi ve věku 40 let a více, doprovází jej onemocnění žláz s vnitřní sekrecí

Přečtěte si příběh a zkušenosti jak bojovat s alopecií areata!

Trakční alopecie

Nadměrné vypadávání vlasů způsobené zvýšenou námahou vlasů, např. nošením účesů, které vlasy namáhají. Tato forma onemocnění je naštěstí pouze dočasná a jakmile dojde k nápravě, vlasy se brzy zotaví.

Alopecia universalis

Úplná ztráta vlasů a ochlupení. Příčin může být několik, např. hormonální dysbalance, specifické vlastnosti kůže nebo reakce na léčbu či některé léky. Tímto druhem alopecie trpí např. pacienti s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii. Bohužel na tento druh neexistuje lék. Řešením pro pacienty s alopecií universalis mohou být však paruky nebo příčesky.

DOPORUČUJEME SE PŘED LÉČBOU JAKÝMKOLIV PŘÍPRAVKEM PORADIT S VAŠÍM LÉKAŘEM!

Přípravky pomáhající při padání vlasů

Jak je zmíněno výše, častou příčinou padání vlasů je pravděpodobně působení hormonu DHT. Ten posílá signál vlasovým folikulům, aby ukončily růstovou fázi vlasu a přešly k dalším fázím. Zároveň aktivuje geny, které mají za cíl buňky vlasových folikulů zničit.

Na trhu existují dvě účinné látky, které v boji proti padání vlasů pomáhají. Jednou z nich je finasterid, což je DHT inhibitor, který zabraňuje vzniku DHT a tím zpomaluje či úplně zastavuje padání vlasů. Je určen pouze pro muže, u žen může při jeho používání dojít k vážnému poškození plodu.

Určitou nevýhodou finasteridu jsou také jeho vedlejší účinky, mezi které patří impotence, ztráta libida, prudké bolesti či nadměrný růst ochlupení po celém těle.

Druhým dostupným a schváleným přípravkem je minoxidil. Ten podporuje růst vlasu tím, že prodlužuje jeho růstovou fázi, navíc zajišťuje prokrvení pokožky hlavy a dopřává tělu potřebné výživné látky. Tento přípravek je šetrnější a příjemnější a používat jej mohou také ženy. Vzhledem ke způsobu, jakým minoxidil pracuje, dochází na začátku léčby k úbytku vlasů (vlasy musí nejdříve vypadnout, aby mohly začít růst znovu, tentokrát ale mnohem zdravěji). I u něj se mohou vyskytovat nežádoucí účinky, těmi je nejčastěji svědění a vysušování pokožky.

Nanogen Sérum – nejúčinnější a nejšetrnější

Tvrzení, že Nanogen sérum je opravdovým vědeckým objevem a průlomem v oblasti léčby padání vlasů, není vůbec troufalé. Nezávislé laboratorní testy prováděné v roce 2012 ve Francii potvrdily, že Nanogen sérum je několikanásobně účinnější než minoxidil.

Jedná se o přípravek obsahující VEGF růstový faktor s rostlinným původem a na vodní bázi. Jeho složení je tedy ryze přírodní, což má za následek také absenci nežádoucích účinků.

Růstový faktor pomáhá proti padání vlasů tím, že potlačuje geny, kterým dal hormon DHT signál ke zničení buněk vlasových folikulů. Tím v mnoha případech chrání vlasy před jejich předčasným vypadáním.

VEGF také snižuje čas, který vlas stráví v poslední fázi svého růstu a tím urychlí dobu čekání, než se vlas znovu vytvoří a opět roste.

PRO ZASTAVENÍ PADÁNÍ VLASŮ DOPORUČUJEME:

padání vlasů

SLEDUJ VIDEO O PADÁNÍ VLASŮ A O TOM JAK OBNOVIT JEJICH RŮST

Okamžitá pomoc v podobě zahušťovače vlasů

Vzhledem k mnoha faktorům, o kterých jsme se zmiňovali výše, může být léčba padání vlasů dlouhá. U některých způsobů léčby se jedná o měsíce. Pro mnoho lidí postižených jakoukoliv formou padání vlasů jde ale o tak nepříjemný stav, že jej chtějí vyřešit co nejdříve.

Samotná léčba opravdu vyžaduje trpělivost, okamžitou úlevu vám ale může poskytnou zahušťovač vlasů. Ten používá mikroskopická vlákna z keratinu, což je stejná látka, z jaké jsou složeny naše vlasy. Díky tomu tato vlákna ihned po nanesení na vlasy přilnou k vlasům a vytvoří tak přirozený vzhled nerozeznatelný od „normálních“ vlasů. Použití je velice jednoduché a rychlé a nemá žádné vedlejší účinky.

Zdroje článku: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2013/02/03.pdf

MUDr. Renata Kučerová, Ph.D. Klinika chorob pohlavních a kožních FN a LF UP Olomouc

Tvůj košík
0