AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Finasterid (Propecia) a jeho účinky proti padání vlasů

autor: | Led 4, 2020 | 1 komentář

Finasterid je syntetický antiandrogen, látka, která v těle potlačuje účinky izoenzymu 5-alfa reduktázy typu 2, který způsobuje smršťování vlasových folikulů.

finasterid vzorec

Historie Finasteridu

V roce 1997 představil farmaceutický gigant, společnost Merck & Co., Propecii jako nové využití pro Finasterid. Původně se prodával jako Proscar a lékaři poprvé předepsali 5 mg finasteridu jako lék pro léčbu benigní hyperplazie prostaty (BPH), tedy zvětšené prostaty.

Merck o něco později objevil zajímavý vedlejší účinek této léčby. Všiml si totiž, že některým pacientům začaly postupně růst vlasy. Vědci tak našli způsob, jak pomoci lidem při léčbě plešatosti, většinou dědičného onemocnění postihujícího téměř 50 % mužů starších 50 let.

Co je Propecia?

Propecia brání tomu, aby se testosteron v těle přeměňoval na dihydrotestosteron (DHT). Ten totiž přispívá ke zkrácení růstové fáze vlasů a také k jejich oslabování. To způsobí, že vlasy jsou stále kratší a jemnější, až nakonec úplně zmizí. Užívání 1 miligramu Finasteridu každý den vede ke snížení hladiny DHT až o téměř 70 %.

Jak Finasterid účinkuje?

Přípravek je účinný u mužů postižených mírnou až střední plešatostí. Není určen mužům, kteří trpí úplnou plešatostí. Podle výsledků byl u většiny mužů léčených tímto přípravkem po dobu 5 let zaznamenán ústup a zpomalení vypadávání vlasů. U poloviny těchto mužů došlo také k celkovému zlepšení stavu jejich vlasů.

Propecia se používá na léčbu vypadávání vlasů u mužů na vrcholu hlavy a v oblasti přední poloviny hlavy. Vypadávání vlasů u mužů je běžný jev, při kterém lze očekávat postupné řídnutí vlasů. Častým následkem je také ustupující linie vlasů či plešatění na temeni hlavy, případně kombinace obou.

Finasterid a léčba vypadávání vlasů u mužů

Finasterid byl původně vyvinut a testován jako lék na benigní hyperplazii prostaty (lék Proscar). Podobně jako u minoxidilu byly ale i během jeho testování zjištěny, kromě příznivých účinků na prostatu, zajímavé výsledky v podobě obnovy růstu vlasů a zastavení vypadávání vlasů.

Také u pacientů, kteří následně podstoupili léčbu prostaty již hotovým lékem Proscar, bylo zaznamenáno zastavení vypadávání vlasů a obnova růstu nových vlasů. Po několikaletém testování a studií účinků finasteridu byl příslušnými orgány v roce 1997 schválen lék Propecia (finasterid tbl. 1mg), a to jako lék účinný při léčbě androgenní alopecie u mužů.

Jaká je trvanlivost účinků Finasteridu?

Finasterid je účinný po celé ploše vlasové pokožky a nejúčinnější je pak v oblasti vertexu. Ale stejně jako u minoxidilu ani účinky finasteridu nejsou trvalé. Zhruba 1 měsíc po vysazení léku s finasteridem se tato účinná látka z těla kompletně vyplaví. V průběhu následujících 5 měsíců se vlasy obvykle vrátí do původního stavu před léčbou a vypadávání vlasů opět pokračuje.

Finasterid a léčba vypadávání vlasů u žen

Vypadávání vlasů u žen je charakteristické svým rovnoměrným řídnutím vlasů po celé ploše temene a také v přední oblasti vlasové pokožky, nepostihuje přední vlasovou linii. Ženská androgenní alopecie je definována jako ekvivalent mužské alopecie, i přesto jsou ale účinky a vliv androgenů v průběhu vypadávání vlasů u žen zatím neobjasněné. A stejně je to i s účinky léčby ženské alopecie pomocí finasteridu.

Porovnání účinků Finasteridu

U mužského vypadávání vlasů finasterid funguje na principu snižování produkce dihydrotestosteronu (DHT), čímž je eliminován vliv DHT na vlasové folikuly. U žen je použití finasteridu či jiných DHT inhibitorů prospěšné převážně v případech pacientek, kterým byl diagnostikován hirsutismus (nadměrné tělesné ochlupení). Za předpokladu, že by vypadávání vlasů u žen bylo také zapříčiněno výhradně androgeny, účinky léčby pomocí finasteridu by mohly být srovnatelné.

Současné možnosti léčby hirsutismu [studie SK]

https://www.solen.sk/storage/file/article/37e788540291cb8058f6c452780d1346.pdf

– MUDr. Janette Baloghová, PhD. (Klinika dermatovenerológie LF UPJŠ a UNLP Košice)

Finasterid a klinické testy

U Finasteridu existují možná rizika poškození plodu u těhotných žen, proto byly klinické testy zacílené pouze na ženy s androgenní alopecii, které jsou v klimakteriu. Ale ani po roce probíhajících testů nebyly zpozorovány významné účinky ve formě zastavení vypadávání vlasů či obnovy růstu nových vlasů. Při porovnaní s tím, jaké účinky má finasterid při léčbě vypadávání vlasů u mužů byly tyto výsledky velmi překvapivé.

Jak Finasterid blokuje působení testosteronu na vlas?

testosteron a DHT

Vzhledem k tomu, že zmíněné klinické studie účinků finasteridu u žen nebyly uskutečněny na všech potřebných skupinách žen a chybí tedy důležité a relevantní výsledky, nemůžeme jednoznačně tvrdit, do jaké míry je léčba ženského vypadávání vlasů pomocí finasteridu účinná.

Jak je Finasterid účinný v přední oblasti vlasové pokožky?

Indikace Propecie zahrnují léčbu vypadávání vlasů v přední části vlasové pokožky. Byly publikovány výsledné údaje z kontrolovaných klinických studií prováděných u mužů, kteří trpí vypadáváním vlasů v přední části hlavy, a bylo prokázáno zlepšení v této oblasti.

Vedlejší účinky Finasteridu

Kromě příznivých účinků je důležité upozornit také na nežádoucí vedlejší účinky spojené s užíváním Finasteridu.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY U MUŽŮ

 

– snížení sexuálního libida

– erektilní dysfunkce

– snížení objemu ejakulátu

VEDLEJŠÍ ÚČINKY U ŽEN

Vzhledem k teratogenním účinkům (riziko deformace plodu), které byly zjištěny při pokusech na laboratorních potkanech, se Finasterid nedoporučuje užívat ženám před proděláním menopauzy, tedy v období, kdy jsou schopny otěhotnět.

Finasterid a teratogenní účinky

Riziko teratogenicity nebylo u lidí dodnes jednoznačně identifikováno, Finasterid ale může u dítěte v prenatálním věku způsobovat hypospadii (vrozenou anomálii močové trubice).

S přihlédnutím k výše zmíněným rizikům a nežádoucím vedlejším účinkům u žen v produktivním věku, je Finasterid v současnosti oficiálně schválen pouze jako léčba vypadávání vlasů u mužů. U žen navíc dosud neexistují relevantní výsledky klinických studií, které by jakýmkoliv způsobem potvrdili léčebné účinky.

Jak se Finasterid používá?

Přípravek Finasterid se úžívá podle přesných pokynů poskytnutých vaším lékařem. Běžné dávkování je jedna tableta denně. Můžete ji užívat spolu s jídlem, ale i bez něj. Je nutné si uvědomit, že užíváním léku Propecia častěji než jednou denně jeho účinky nezvýšíte!

Tvůj košík
0