AKCIA
Dotazy
+420 234 261 743 | po-pá 9:00 - 18:00

Alopecie je všeobecný lékařský termín používaný pro nadměrné vypadávání vlasů. Existuje mnoho typů vypadávání vlasů, které může mít různé příčiny a různé příznaky. Poďme se podívat, jaké formy alopecie známe.

Nejběžnější typy jsou:

• Androgenní alopecie – Mužská a ženská plešatost

• Alopecia areata

• Jizvová alopecie

• Anagenní effluvium

• Telogenní effluvium

Mužská a ženská plešatost – Androgenní alopecie

Plešatost mužského typu je nejčastějším projevem vypadávání vlasů, který postihuje miliony mužů po celém světě. Nejčastěji se začíná projevovat koncem dvaceti nebo začátkem třiceti let života. Statistiky říkají, že každý druhý muž po dovršení padesátého roku života trpí alopecií.

Takzvaný vzor nebo vzorec, kterým vlasy z hlavy ubývají a vytváří tak typickou vlasovou linii plešatosti, je u většiny mužů totožný.

Běžná je ztráta vlasů na temeni hlavy, ustupující linie z čela nebo takzvané kouty po bocích hlavy.

Plešatost mužského typu je dědičná. To znamená, že když někdo z vaší rodiny trpí touto nemocí, je možné, že postihne i vás.

Mužská plešatost je daná genetikou až z 90 %.

Stejně jako toto nepříjemné onemocnění dokáže ovlivnit muže, umí potrápit i ženy. U žen se alopecie nejčastěji vyskytuje ve formě takzvaného difúzního ztenčování vlasů. Typickým projevem je prosvítající pokožka hlavy v místech na temeni, resp. řídká pěšinka nebo místa, kde se prameny vlasů rozdělují.

Není jisté, zda je také ženská alopecie dědičná. Její příčiny jsou méně známé. Obvykle se však vyskytují po prodělání menopauzy.

VEDLE ANDROGENNÍ ALOPECIE EXISTUJÍ DALŠÍ FORMY ALOPECIE, TEDY VYPADÁVÁNÍ VLASŮ.

Alopecie areata – ložisková ztráta vlasů

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, které způsobuje ložiskové vypadávání vlasů. Ztráta vlasů obvykle postihuje pokožku hlavy, ale může se vyskytnout i v jiných oblastech těla.

Jaké jsou příčiny?

Příčiny alopecie areata nejsou úplně známé, avšak předpokládá se, že mohou být zapříčiněny útokem imunitního systému těla na vlasové folikuly. V některých případech to může být také následkem celkového stresu organismu. Avšak nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří mají v rodinné anamnéze autoimunitní poruchy jako je diabetes typu 1 nebo revmatoidní artritida.

Jak se alopecie areata projevuje?

Tato forma alopecie se projevuje jako řídnutí vlasů v nepravidelných shlucích a může vést i k úplné ztrátě vlasů a ochlupení na těle. U některých pacientů však dochází (i bez léčby) k spontánní remisi. Alopecie areata se objevuje u mužů i žen v kterémkoliv věku. Bohužel léčba je stále problematická a onemocnění je vůči terapii často rezistentní.

Alopecia areata může vést k dalším typům vypadávání vlasů:

• Alopecia totalis (ztráta všech vlasů).
• Alopecia universalis (ztráta všech vlasů a ochlupení na celém těle)

Alopecia areata není nakažlivá. Je zapříčiněna tím, že imunitní systém napadne a ničí vlasové folikuly, což způsobuje vypadávání vlasů. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u jinak zdravých lidí.

JAKO DOČASNÉ ALE ÚČINNÉ ŘEŠENÍ PŘI LOŽISKOVÉM VYPADÁVÁNÍ VLASŮ:

Nejoblíbenější zahušťovač vlasů na světe!
Přirozený výsledek za pár sekund
Odolný vůči větru, dešti a pocení
• V 10 přírodních odstínech

Keratinová vlákna jsou naprosto úžasná věc. Nedovedu si už ani představit svůj den bez toho. Skvělá instantní dávka sebevědomí.

Michal (37)

Pro mnohé lidi trpící alopecií areata jsou zahušťovače vlasů a korektory užitečné zejména proto, že ztráta jejich vlasů je obvykle pouze dočasná. Zahušťovače vlasů přicházejí s řešením, které je cenově dostupné, okamžité, a zároveň tak u člověka zmírňuje stres podmíněný situací, což může výrazně přispět k zotavení.

Trakční alopecie

Je důsledkem dlouhodobé fyzické námahy vlasů, pozorovatelná hlavně u lidí s dlouhými vlasy. Trakční alopecie může být způsobena nošením určitých vlasy namáhajících účesů, stáhnutých vrkočů a copů.

Jakmile jsou zmíněné faktory u člověka eliminovány, tato forma vypadávání vlasů obvykle zaniká.

Alopecia totalis a alopecia universalis

Alopecia totalis znamená úplnou ztrátu vlasů na hlavě, alopecia universalis má za následek úplnou ztrátu vlasů a ochlupení na celém těle. Tyto formy alopecie jsou nejvíc viditelné a dosud na ně neexistuje lék. Hodně pacientů trpících touto formou alopecie investuje do paruk a příčesků.

Existuje hodně dalších příčin vypadávání vlasů nebo difúzního ztenčování vlasů, od určitých onemocnění, hormonální dysbalance, vlastností kůže až po medikamentní léčbu.

Pokud vás zajímají příčiny vašeho vypadávání vlasů, měli byste požádat o radu svého lékaře.

Zdroje článku: http://www.dermanet.eu/files/casopisy/cdv_03_2013.pdf#page=7

MUDr. Pavla Alexandrová

Formy alopecie | Typy vypadávání vlasů a plešatosti
5 (100%) 7 votes