AKCIA
Dotazy
+420 234 261 743 | po-pá 9:00 - 18:00

Vlasům věnujeme značnou pozornost, neboť jsou okrasou našeho těla. Podtrhují sexappeal, bezvadně doplní každý outfit, a pokud se těšíme hustému porostu, tak nám ranní úprava vlasů nezabere tolik času. Je mnoho důvodů, proč věnovat kštici mimořádnou pozornost. Alopecie areata je obávané kožní onemocnění, které postihuje kolem čtyř miliónů Evropanů všech věkových kategorií.

Toto onemocnění se velmi často objevuje i u pacientů s poruchou chromozomů – Downův syndrom. Přesná příčina alopecie areata není známá.

Typy onemocnění alopecie areata

Podstata onemocnění – negativním vlivem se změní buňky vlasových folikulů, imunitní systém je definuje jako cizí a začne je ničit. Bílé krvinky nemilosrdně zaútočí na buňky ve vlasových folikulech, vlasy přestanou růst a padají.

Alopecie areata není nakažlivá a nemá na ni vliv způsob stravování. Přirozeně nás toto onemocnění neohrožuje na životě, ale z emocionálního hlediska je zatěžující.

Ohraničená ztráta vlasů je charakterizovaná nezánětlivými lysými ložisky ve kštici. Nejedná se o bolestivé onemocnění a rozlišujeme čtyři typy alopecie areata:

  • Běžný typ – trvá tři roky a nepřechází v totální alopecii, objevuje se ve věku od 20–40 let.
  • Atopický typ – začíná již v dětském věku a trvá i deset let, často je doprovázen astmatem, sennou rýmou nebo atopickým ekzémem.
  • Prehypertézní typ – objevuje se v rodinách s vysokým krevním tlakem a postihuje jedince už v mladém věku.
  • Kombinovaný typtoto vzácné onemocnění postihuje pacienty po čtyřicátém roku a je doprovázeno onemocněním žláz s vnitřní sekrecí

Takto postižení lidé se snaží svůj defekt s vlasy kamuflovat nošením paruk a zabarvením alopetických ložisek. Vypadávaní vlasů a chlupů se objevuje na různých částech těla, a proto se rozlišuje několik typů. Výše zmíněná:

  • Alopecie areata – tvoří se ostrůvky s vypadanými vlasy,
  • Alopecie totaliskompletní ztráta vlasů na pokožce hlavy,
  • Alopecie universalis – kompletní ztráta vlasů a chlupů na celém těle.

NÁŠ TIP PRO KAMUFLOVÁNÍ PĚŠINEK PŘI ALOPECII AREATA:

Nejoblíbenější zahušťovač vlasů na světe!
Přirozený výsledek za pár sekund
Odolný vůči větru, dešti a pocení
• V 10 přírodních barevných odstínech

Keratinová vlákna jsou naprosto úžasná věc. Nedovedu si už ani představit svůj den bez toho. Skvělá instantní dávka sebevědomí.

Michal (37)

Příznaky alopecie areata

Hlavním příznakem alopecie areata je ložiskové vypadávání vlasů. Vlasy obvykle vypadávají ve tvaru malých nebo větších okrouhlých míst na pokožce hlavy. Tato lysá místa jsou obvykle rozsáhlá několik centimetrů nebo méně. V prvních stádiích můžete pozorovat chomáče vlasů na polštáři nebo ve sprše.

Avšak vypadávání vlasů mohou také způsobit jiné typy onemocnění. Mezi ně patří onemocnění štítné žlázy, nedostatek nutričních hodnot a stres. Samotné vypadávání vlasů nestačí na diagnostikování alopecie areata. Vlasy mohou kdykoliv znovu narůst a potom mohou znovu vypadnout. Rozsah vypadávání vlasů a jejich opětovného růstu se výrazně liší člověk od člověka.

Co způsobuje alopecii areata?

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění. Imunitní systém běžně chrání vaše tělo před cizím útočníkem jako jsou viry a bakterie. Ale pokud trpíte alopecií areata, váš imunitní systém omylem napadne vlasové folikuly. Vlasové folikuly jsou struktury, z kterých vlasy rostou. Folikuly se zmenšují, respektive smršťují a zastavují tvorbu vlasů, což znamená, že po jejich vypadnutí už nové vlasy nenarostou.

Léčba a terapie

Ačkoliv neexistuje žádný zaručený lék na léčbu tohoto onemocnění, určité druhy léčby mohou pomoci vlasům opět růst a mohou zabránit budoucímu vypadávání vlasů. Zpočátku začnou růst velmi jemné a bledé vlasy, ale postupem času je možné, že se začnou zahušťovat a získají zpět svou původní barvu.

Na léčbu se používají látky jako je Minoxidil (Rogaine), Finasterid nebo Diphencyprone (difencypron – DFC), které pomohou stimulovat růst vlasů. Další běžné způsoby léčby zahrnují injekce steroidů nebo kortikosteroidní krémy a masti. V některých případech se pro podporu růstu vlasů může použít fotochemoterapie. Fotochemoterapie je druh radiační léčby, která využívá kombinaci perorální léčby a ultrafialového světla.

Alternativní terapie

Někteří lidé s alopecií areata si vybírají alternativní terapie pro léčbu svého stavu. Ty mohou zahrnovat:

• aromaterapii
• akupunkturu
• bylinné doplňky
• vitamíny s účinky na vlasy

Většina alternativních terapií nebyla testována v klinických studiích, takže jejich účinnost při léčbě vypadávání vlasů dosud není známa.

Můj příběh s dědičným onemocněním zvaným alopecie areata

Všichni muži z naší rodiny trpěli nepříjemným onemocněním s názvem alopecie areata. Je to autoimunitní onemocnění, kdy tělo napadá vlastní vlasové folikuly, a vlasy začnou padat. Významnou roli hraje i genetika, a protože můj děda, otec a jeho bratři trpěli tímto onemocněním, výjimkou jsem nebyl ani já. Tato nemoc mě pronásledovala už od časných 16 let, když se mi tvořily na hlavě linie s ustupujícími vlasy.

Jelikož jsem byl puberťák, spolužáci ve škole se mi vysmívali. Častovali mě přezdívkami jako plešatec, lysohlávka a podobně. Snažil jsem se nedávat najevo, že mě to trápí. Vždyť i herec jako Bruce Willis na hlavě nemá moc vlasů a neubírá mu to na charismatu a ženy na něj stále letí. V mysli jsem však snil o vlasech, jako měli ostatní spolužáci.

Alopecie areata je onemocnění jako každé jiné

Za onemocnění člověk nemůže a není důvod na ostudu. V průběhu let se můj stav zhoršoval, a když jsem dovršil 27 let, na temeni mé hlavy zůstalo jen pár vlasů. Vyzkoušel jsem několik dostupných procedur a léků, které slibovaly, že moje vlasy porostou světelnou rychlostí. Jediné co se stalo, bylo zarudnutí pokožky, které často provázelo i pálení a nepříjemné pocity. Nepomohly mi ani žádné mastičky a tablety. Ani lékař mi s tímto problém neuměl pomoci.

Vyzkoušel jsem všechna dostupná řešení

Známí mi doporučili příčesek. Tento nápad se mi moc nelíbil a sváděl jsem vnitřní boj, než jsem se odhodlal nasadit si falešné vlasy na hlavu. A výsledek? Cítil jsem, že je to výsměch mé integrity. Příčesek mi buď padal, nebo když jsem použil více lepidla, nešel dolů a nakonec mi na pokožce zanechal lepkavé skvrny. Řekl jsem si, že tudy cesta nevede. Brázdil jsem internetem a hledal další dostupná řešení.

Začal jsem přemýšlet i nad transplantací vlasů. Můj strach z injekcí a z operace byl nakonec tak veliký, že jsem se bál jen na to pomyslet.

Okamžité zahuštění řídkých vlasů

Dalším řešením byl zahušťovač vlasů. Nejprve jsem si koupil jeden od nejmenované značky. Toto řešení se mi zamlouvalo mnohem více než příčesek a zdálo se mi to přirozenější. Zakoupený fixátor však po pár hodinách začal pouštět barvu. Snažil jsem se najít kvalitnější značku s lepšími výsledky. Pak se ke mně dostaly Nanogen keratinová vlákna. Aplikace byla opravdu jednoduchá, stačilo jen potřást nádobku a nasypat na hlavu.

Jako skutečné vlasy

Co mě však překvapilo nejvíce, byl přirozený vzhled. Nevypadalo to jako barva nastříkaná na vlasech, ale jako skutečné vlasy. Voděodolný fixátor doslova uzamkne vlákna ve vlasech a ty pak vydrží na hlavě klidně i celý den a výsledek vypadá přirozeně. Protože vím, že kvůli mé genetice nikdy nebudu mít přirozené husté vlasy, Nanogen vlákna mi dodaly ztracené sebevědomí a možnost vychutnat si dojem hustých vlasů.

Poté, co mi byla diagnostikována alopecia areata a bojoval sem s vypadáváním vlasů více než deset let, jsem našel pro mě nejvhodnější nechirurgické řešení.

Alopecie Areata | Zkušenosti a léčba + VIDEO
5 (100%) 5 votes