AKCIA
Dotazy
+420 234 261 743 | po-pá 9:00 - 18:00

U lidí zrzavé vlasy vzbuzují pozornost. Často musí čelit výsměchu a nemístným narážkám na svou barvu vlasů a dostávají přezdívky související s jejich odstínem vlasů. Jsou však lidé, které zrzavé vlasy fascinují a chtěli by mít přesně takové. Ať už se řadíte k první skupině a ryšavé vlasy vám nejsou sympatické, nebo je obdivujete, musíte přiznat, že jsou jistým způsobem jedinečné.

Nositelky tohoto specifického zbarvení vlasů nazýváme rusovlásky, zrzky či ohnivlásky, existuje o nich mnoho mýtů a pověr. Prý jsou náladové, ohnivé, ale i vášnivé a často jsou spojovány se symboly ďábla a pekla. I vy jste zvědaví, co může za jejich zbarvení vlasů?

Proč jsou vlasy zrzavé?

Jen 1-2 % lidí jsou nositeli ryšavé barvy vlasů. Odstíny této barvy jsou velmi různorodé. Mohou se pohybovat od jahodové blond přes skořicovou, měděnou až po výraznou červenou barvu vlasů. Je to způsobeno rozdíly v genu MC1R, který je recesivní.

Zrzavé vlasy se nejčastěji vyskytuje ve Skotsku, Irsku a Anglii. Skotsko má nejvyšší podíl zrzavých lidí. 13 % procent populace má červené vlasy a až 40 % lidí nese recesivní gen, díky němuž mohou být jejich potomci rusovlasí.

Zrzavé vlasy a jejich pigmentace

Každá přirozená barva je kombinací čtyř přírodních barevných pigmentů: černé a hnědé, které se nazývají eumelanin, červené a žluté – pheomelanin. Barva má úroveň a tón. Úroveň udává, zda je barva vlasů světlá nebo tmavá. Tón je základní barva vlasů. Černé a hnědé pigmenty jsou zodpovědné za úroveň a červené a žluté pigmenty jsou zodpovědné za tón. Černé, hnědé, červené a žluté pigmenty jsou přítomny na všech úrovních barvy vlasů. Nacházejí se však v různých poměrech.

Zrzavé vlasy mají nejvyšší množství pheomelaninu (okolo 67 %) a obvykle nízkou úroveň eumelaninu.

Jak docílit zrzavé barvy vlasů?

Pokud toužíte mít zrzavé vlasy a příroda vám je nenadělila, můžete si je přebarvit. Raději než po klasických barvách z drogerie je lepší sahat po Henne na vlasy, která je přírodní a díky které docílíte ohnivých odstínů červené. Henna zároveň vaše vlasy vyživí, zastaví vypadávání vlasů a vlasy budou díky ní pevnější a silnejší.

Zrzavé vlasy

Zajímavosti o zrzavých vlasech

Přírodní červené vlasy je těžší barvit než jiné odstíny. Jejich pigment je mnohem pevnější než jakákoliv jiná barva vlasů. Pokud máte zrzavé vlasy a rozhodnete se je přebarvit, počítejte s tím, že vám barva nemusí chytit napoprvé.

Rusovlásky mají méně vlasů z hlediska celkového počtu pramenů. Zrzky mají v průměru 90 000 pramenů vlasů, což je ve srovnání s blondýnkami se 100 000 pramenů a brunetkami se 140 000 pramenů vlasů dost málo. Každý pramen přírodních rezavých vlasů je mnohem silnější a tlustší než u ostatních barev, proto se může zdát, že rusovlásky mají obecně hustší vlasy jako například blondýnky.

Zrzavé vlasy si zachovávají svůj přirozený pigment mnohem déle než jiné odstíny, takže není důvod k panice, že začnou brzy šedivět. Červené vlasy prostě vytrácejí věkem svůj slavný pigment a vystřídají spektrum barev od vybledlé měděné či jahodové blond, než se stanou stříbrnými.