AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Zrzavé vlasy | Proč jsou hustší než jiné vlasy?

autor: | Úno 20, 2017 | 0 komentářů

U lidí zrzavé vlasy vzbuzují pozornost. Často musí čelit výsměchu a nemístným narážkám na svou barvu vlasů a dostávají přezdívky související s jejich odstínem vlasů. Jsou však lidé, které zrzavé vlasy fascinují a chtěli by mít přesně takové. Ať už se řadíte k první skupině a ryšavé vlasy vám nejsou sympatické, nebo je obdivujete, musíte přiznat, že jsou jistým způsobem jedinečné.

Zrzavé vlasy

Nositelky tohoto specifického zbarvení vlasů nazýváme rusovlásky, zrzky či ohnivlásky, existuje o nich mnoho mýtů a pověr. Prý jsou náladové, ohnivé, ale i vášnivé a často jsou spojovány se symboly ďábla a pekla. I vy jste zvědaví, co může za jejich zbarvení vlasů?

Proč jsou vlasy zrzavé?

Jen 1-2 % lidí jsou nositeli ryšavé barvy vlasů. Odstíny této barvy jsou velmi různorodé. Mohou se pohybovat od jahodové blond přes skořicovou, měděnou až po výraznou červenou barvu vlasů. Je to způsobeno rozdíly v genu MC1R, který je recesivní.

Zrzavé vlasy se nejčastěji vyskytuje ve Skotsku, Irsku a Anglii. Skotsko má nejvyšší podíl zrzavých lidí. 13 % populace má červené vlasy a až 40 % lidí nese recesivní gen, díky němuž mohou být jejich potomci rusovlasí.

%

13 % populace ve Skotsku má červené vlasy

%

40 % lidí nese recesivní gen pro své potomstvo

šampony a kondicionér s kyselinou salicylovou

Profesionální šampony pro muže a ženy
Šetrné vůči podrážděné a citlivé pokožce
Hloubkově čistí a osvěžuje pokožku hlavy
Účinné proti tvorbě lupů

Nanogen šampon mi pomohl když se mi začaly dělat lupy. Od té doby jej používám pravidelně a doporučuji všem!

Petra (30)

Zrzavé vlasy a jejich pigmentace

Každá přirozená barva je kombinací čtyř přírodních barevných pigmentů: černé a hnědé, které se nazývají eumelanin, červené a žluté – pheomelanin.

Barva má úroveň a tón. Úroveň udává, zda je barva vlasů světlá nebo tmavá. Tón je základní barva vlasů. Černé a hnědé pigmenty jsou zodpovědné za úroveň a červené a žluté pigmenty jsou zodpovědné za tón. Černé, hnědé, červené a žluté pigmenty jsou přítomny na všech úrovních barvy vlasů. Nacházejí se však v různých poměrech.

Zrzavé vlasy mají nejvyšší množství pheomelaninu (okolo 67 %) a obvykle nízkou úroveň eumelaninu.

Jak docílit zrzavé barvy vlasů?

Pokud toužíte mít zrzavé vlasy a příroda vám je nenadělila, můžete si je přebarvit. Raději než po klasických barvách z drogerie je lepší sahat po Henne na vlasy, která je přírodní a díky které docílíte ohnivých odstínů červené. Henna zároveň vaše vlasy vyživí, zastaví vypadávání vlasů a vlasy budou díky ní pevnější a silnejší.

zrzavé dlouhé vlasy

Zajímavosti o zrzavých vlasech

Přírodní červené vlasy je těžší barvit než jiné odstíny. Jejich pigment je mnohem pevnější než jakákoliv jiná barva vlasů. Pokud máte zrzavé vlasy a rozhodnete se je přebarvit, počítejte s tím, že vám barva nemusí chytit napoprvé.

Rusovlásky mají méně vlasů z hlediska celkového počtu pramenů.

Tak proč jsou zrzavé vlasy hustší než ty jiné?

Zrzky mají v průměru 90 000 pramenů vlasů, což je ve srovnání s blondýnkami se 100 000 pramenů a brunetkami se 140 000 pramenů vlasů dost málo. Každý pramen přírodních rezavých vlasů je však mnohem silnější a tlustší než u ostatních barev, proto se může zdát, že rusovlásky mají obecně hustší vlasy jako například blondýnky.

Kdo má v průměru kolik vlasů?

Zrzky

Blondýnky

Brunetky

Zrzavé vlasy si zachovávají svůj přirozený pigment mnohem déle než jiné odstíny, takže není důvod k panice, že začnou brzy šedivět. Červené vlasy prostě vytrácejí věkem svůj slavný pigment a vystřídají spektrum barev od vybledlé měděné či jahodové blond, než se stanou stříbrnými.

Péče o zrzavé vlasy

Zrzavé vlasy jsou citlivější na světlo

Ať už máte zrzavé vlasy přirozeně nebo díky barvení, vaše rudé vlasy vyžadují speciální péči. Všechny odstíny obsahují pigment pheomelanin, který je poměrně citlivý na světlo, zejména to sluneční. Přirozené zrzky vám mohou potvrdit, jak rychle jim vlasy „blednou“ v létě. Pokud si chcete svůj odstín udržet co nejdéle, musíte zrzavým vlasům poskytnout jen tu nejlepší péči.

Jak správně pečovat o zrzavé vlasy?

Kvalitní a pečující kondicionér a šampon jsou základ. Zcela se vyhýbejte produktům s obsahem parabenů, SLS a jiných nešetrných látek. Dopřávejte si osvěžující masky a vlasové zábaly. Ty s obsahem medu dodají vašim rusým vlasům krásný lesk a měděný nádech. Med má navíc antibakteriální účinky a poskytne tak vašim vlasům důležitou ochranu. Vyzkoušejte také zábaly s arganovým olejem, který vlasy chrání před nepříznivým vlivem slunce, nebo s olivovým olejem, ten vlasům zase dodá potřebné živiny.

Nezapomínejte na vlasovou pokožku

Zrzky od přírody mají velmi často světlejší a citlivější pleť. V takovém případě je třeba dbát také na správnou péči o vlasovou pokožku. Nejdůležitější je hydratace, aby se pokožka nevysoušela a nevznikaly tak lupy. Vybírejte jen ty výrobky, které jsou určené pro citlivou pokožku. A nezapomínejte na masáže hlavy. Vyzkoušet při nich můžete různé oleje, které dají vašim vlasům to, co potřebují.

Avokádový olej hydratuje pokožku, jojobový olej ji čiští od odumřelé kůže a nečistot a kokosový olej má antibakteriální účinky a pokožku tak chrání před infekcemi.

Pozor na barvení!

Nabídka červených barev je opravdu široká a je tedy z čeho vybírat. Není proto divu, že mnoho žen láká mít každou chvíli jiný odstín.

Myslete však na to, že chemie, a zejména ta obsažena v barvách, není pro vlasy ničím dobrým. Pokud se rozhodnete dát přednost barvě před Hennou, pak barvu na vlasy aplikujte nanejvýš 1x za měsíc. A jednou až dvakrát za týden vyzkoušejte vyživující masku na vlasy. Barvené vlasy vyžadují zvýšenou péči.

Tvůj košík
0