AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Arganový olej na vlasy: Těchto 22 účinků změní nejen vaše vlasy!

autor: | Úno 15, 2018 | 2 komentáře(ů)

arganový olej na vlasy

Argánie trnitá, latinsky Argania spinosa, je strom rostoucí pouze v polopouštích na jihozápadě Maroka. Tento strom může dorůst do výšky 10 metrů a dožít se může až 200 let. Argánie je velmi odolná, přesto se dodnes nikomu nepovedlo ji vypěstovat na jiném místě. Plody má několikrát do roka a z nich je vyráběn jeden z nejzázračnějších olejů vůbec – arganový olej. Pokud používáte arganový olej na vlasy, ty se vám odvděčí zdravím a krásou. O tom však později v článku.

Arganový olej na vlasy, na pleť nebo do jídla?

Olej z plodů argánie trnité se vyrábí buď na kosmetické, nebo na gastronomické účely. Mezi jednotlivými oleji je rozdíl nejen v konkrétním postupu jejich výroby, ale také ve výsledné tekutině – ta se liší barvou, vůní a také účinnými látkami, které obsahuje. Pro kosmetický průmysl je arganový olej zajímavý především pro své vyživující a hydratační schopnosti. Používá se nejen na vlasy, ale také na pleť, pokožku nebo nehty.

5 KLÍČOVÝCH SLOŽEK ARGANOVÉHO OLEJE:

R

esenciální mastné kyseliny (důležité pro různé fyziologické funkce)

R

karotenoidy (antioxidační účinky)

R

skvalen (zdroj buněčného kyslíku)

R

steroly (ochrana před vysokým cholesterolem)

R

vitamín E (snižuje riziko některých typů rakoviny a srdečně-cévních chorob)

Čím je arganový olej na vlasy tak prospěšný?

Mezi esenciální mastné kyseliny obsažené v arganovém oleji patří kyselina stearová, linolenová a olejová. Kyselina linolenová pomáhá odbourávat zásoby tuku a snižovat hladinu cholesterolu, zároveň má také antioxidační účinky.

Tyto kyseliny jsou důležité pro tvorbu a funkci buněčných membrán a posilují také funkci jater, srdce, cév a celkově lymfatického a nervového systému, stimulují krevní oběh a pomáhají při zánětech.

Všechny tyto kyseliny jsou pro náš organismus nezbytné, tělo si je však samo nevytváří a musíme mu je dodávat. Kortikoidy mimo jiné chrání organismus před některými rakovinotvornými buňkami (rakovina plic, prostaty a nádory zažívacího traktu a žaludku) a před srdečními chorobami.

Množství sterolů v arganovém oleji je nesrovnatelné s jinými oleji, ty jich obsahují o poznání méně. Steroly pomáhají udržovat strukturu a funkčnost buněčných membrán a zmírňují vstřebávání cholesterolu do krve a tím jeho hromadění v těle.

Vitamín E je také velmi silným antioxidantem. Arganový olej chrání také naši pokožku před rakovinou kůže.

ARGANOVÝ OLEJ A JEHO 22 ÚČINKŮ – NEJEN NA VLASY:

1. antioxidační účinek

2. chrání před karcinogeny

3. chrání před vysokým tlakem

4. snižuje tvorbu pigmentových skvrn

5. vypíná pleť

6. pokožce dodává elasticitu a hebkost

7. regeneruje suchou a podrážděnou pokožku

8. posiluje a vyživuje pokožku, pleť a nehty

9. zabraňuje třepení nehtů

10. zabraňuje lámání vlasů

11. dodává vlasům lesk

12. snižuje cukr v krvi

13. snižuje vysoký cholesterol

14. léčí ekzémy, záněty, lupénku nebo akné

15. vyhlazuje vrásky

16. snižuje tvorbu kožního mazu

17. odstraňuje strie a zabraňuje celulitidě

18. zjemňuje jizvy

19. hydratuje nehtovou kůžičku

20. oživuje vlasy

21. zabraňuje třepení konečků

22. vyživuje vlasové kořínky

Arganový olej na vlasy a vlasovou pokožku

Arganový olej má pozitivní vliv na vlasovou pokožku hlavy, kterou čistí a hydratuje a v případě postižení některými kožními onemocněními ji také léčí. Dodává potřebné živiny vlasovým folikulům, vlasovým kořínkům i vlasům samotným.

Arganový olej chrání vlasy i vlasovou pokožku před UV zářením a v případě suchosti nebo podráždění ji regeneruje. Vlasy jsou méně poškozené, méně se lámou a vypadávají, konečky se méně třepí a vlasy se snáze rozčesávají a lépe a rychleji rostou. Díky arganovému oleji jsou tak vlasy už na první pohled zdravější a krásnější, více se lesknou a na dotek jsou hebčí.

Ačkoliv tento olej patří mezi nejdražší oleje u nás, rozhodně se vyplatí do něj investovat. Jeho spotřeba nemusí být příliš vysoká – pro dosažení kýžených výsledků stačí jenom pár kapek.

Jak arganový olej na vlasy používat?

Množství oleje, které je nutné použít, se různí zejména podle délky vlasů. V průměru stačí na jedno použití několik kapek, u velmi krátkých vlasů postačí dokonce kapka jen jedna – či ještě méně. Chce to trochu času a cviku, abyste odhadli to ideální množství právě pro vás.

Před nanesením oleje jej nechte chvíli zahřát v dlaních. Oleje všeobecně jsou účinnější po zahřátí. Poté jej naneste po celé délce vlasů, vmasírujte jej do nich i do vlasové pokožky tak, aby se dostal opravdu všude. Nešetřete ani na konečcích.

Pokud budete mít pocit, že už jste na vlasy nanesli dostatečné množství, ale pořád vám ho na dlaních dost zbývá, naneste jej na obličej nebo na jinou část těla, která potřebuje zhydratovat, vyživit a zregenerovat.

Nanést můžete arganový olej na vlasy před umytím, doporučujeme jej nechat působit alespoň 30 minut a poté opláchnout. Můžete jej ale aplikovat na vlasy až po umytí, a to buďto na vlhké, nebo už suché vlasy. Olej vlasy nezmastí, naopak.

Případně můžete nechat olej na vlasech přes noc, stačí jen vlasy zabalit do ručníku nebo speciální kosmetické čepice, aby nedošlo k zamaštění povlečení. Arganový olej používejte dle potřeby, ideálně 2x týdně.

JAK SE ARGANOVÝ OLEJ ZÍSKÁVÁ?

Plody argánie trnité se sklízí od června do září. Už z názvu je patrné, že má na sobě argánie trny, ty mohou být dlouhé až 3 cm a sklizeň je kvůli nim značně komplikovaná.

Někdy se čeká, až plody uzrají a spadnou na zem, jindy se na ně používá dlouhá tyč a jindy se pro jejich sběr používají kozy. Ty lezou na strom a plody jí, později je vylučují a právě tyto vyloučené plody se použijí.

K výrobě arganového oleje se používají semena uvnitř plodů, která se suší na slunci a později se praží nebo drtí do husté hmoty, která se smíchá s vodou

Jak arganový olej na vlasy vybrat a skladovat?

Arganový olej se prodává čistý nebo jako součást různých kosmetických přípravků v různé koncentraci. Ideální je co nejvyšší koncentrace tohoto oleje. Koncentrace by měla být uvedena na složení výrobku a platí také pravidlo, že čím více arganového oleje, tím je konečný produkt dražší.

Nádoby s arganovým olejem nevystavujte přímému slunci a neměly by propouštět vzduch. Po otevření nádoby s arganovým olejem se jej doporučuje spotřebovat do půl roku.

Tvůj košík
0