AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Používáte suchý šampon? Nenechte si ujít tyto rady a tipy!

autor: | Bře 25, 2018 | 3 komentáře(ů)

suchý šampon

Předchůdce suchého šamponu používali lidé už v 15. století, kdy si v Asii nanášeli na vlasy jílový prach. V 18. století začali v Americe používat kukuřičný a rýžový škrob, kterými odstraňovali zápach z paruk, a všimli si jejich účinků a vlivu na vlasy. Základem současných suchých šamponů tvoří i dnes právě jeden z těchto škrobů. Suchý šampon odstraňuje mastnotu vlasů, a to bez použití vody.

Výhody suchého šamponu

Suchý šampon je tak oblíbený hlavně pro jednoduchost aplikace a také její rychlost. Když si nutně potřebujete umýt vlasy, ale nemáte na to dostatek času, suchý šampon je ideálním pomocníkem. To se hodí zejména pro ty dlouhovlasé, kteří ještě navíc dávají přednost přirozenému a šetrnému způsobu sušení, kdy se z mytí vlasů může stát i několika hodinová záležitost.

A např. na dovolených se může stát, že nemáte nejen čas, ale ani možnost si vlasy umýt – i pak je tu pro vás suchý šampon. A někdy se nám prostě mýt hlavu nechce, a když máme po ruce něco, čím lze krásně umytých vlasů dosáhnout téměř ihned, tak proč to nevyužít.

Suchý šampon je navíc dobrým pomocníkem, pokud začínáte s metodou No Poo.

UŽ JSTE SLYŠELI O METODĚ NO POO?

Žijeme v době, kdy se značná část společnosti začala více zajímat o to, co vlastně svému tělu dopřává. Více se řeší strava, více se řeší životní prostředí a daleko větší pozornost je upnuta také ke kosmetice a zejména jejímu složení. Mnoho lidí se vrací k základům a dává přednost ryzí přirozenosti – a to i v umývání vlasů. No Poo je zkratka z No Shampoo, tedy “žádný šampon”.

Zastánci této metody jsou přesvědčeni, že jsme si tak navykli za ta desetiletí používání na blahodárné účinky různých kosmetických přípravků, že jsme si nevšimli, jak škodlivý mají vliv. Za nádherně objemné, lesklé a na dotek hedvábné vlasy vyměníme jejich kvalitu a celkovou vitalitu.

Při No Poo jde především o to přestat používat kosmetické vlasové přípravky. Ideálním způsobem aplikace je umývat vlasy pouze vodou, ale v případě, že jim chcete dodat další výživné složky či líbivou vůni, můžete využívat přípravky ryze přírodního charakteru – různé oleje, jablečný ocet, jedlou sodu a další.

Zpočátku si ale vlasy i vlasová pokožka těžko zvykají a dochází k nadměrné produkci mazu. To je u každého jedince individuální, někoho mastnější vlasy trápí prvních pár dní, někoho měsíce. A právě pro tyto případy může být suchý šampon alternativou – jde jen o dočasnou pomoc, když vlasy opravdu nevypadají hezky.

Suchý šampon vybírejte pečlivě

Kvalita dostupných suchých šamponů se může výrazně lišit. Dnes tento produkt najdete snad v každé drogerii, v obchodech specializovaných na vlasovou kosmetiku nebo v lékárnách. A liší se nejen kvalita, ale také cena, přičemž neplatí, že čím dražší, tím lepší. A vzhledem k tomu, že každý z nás má jiné vlasy, bude každému vyhovovat něco jiného. Musíte tedy trochu experimentovat, abyste našli ten pravý suchý šampon pro vás.

Pozor si dejte také na to, je-li šampon určen pro všechny vlasy nebo jen pro tmavé či světlé. Suchý šampon je navíc k dostání ve dvou formách – v prášku nebo ve spreji.

Jaký je rozdíl mezi šamponem ve spreji a práškovým šamponem?

Suchý šampon ve spreji se snadněji nanáší a je vhodnější pro mastnější vlasy. Má ale silnější aroma, které nemusí každému vyhovovat. Práškový suchý šampon nemá tak výraznou vůni a je lehčí, takže vlasy méně zatěžuje. Jeho použití není ale tak pohodlné jako použití suchého šamponu ve spreji.

DOKONCE ÚČINNĚJŠÍ PRO ŘÍDKÉ VLASY JE ZAHUŠŤOVAČ VLASŮ – KERATINOVÁ VLÁKNA – ZKUS 60 DENNÍ LHŮTU NA VRÁCENÍ PENĚZ!

Nejoblíbenější zahušťovač vlasů na světe!
Přirozený výsledek jenom za pár vteřin
Odolný vůči dešti, větru a pocení
• V 10 barevných přírodních odstínech

nanogen zahustovac vlasu pred a po

Neumím si už vůbec představit být bez toho. Je to naprosto úžasná věc! Mám jemné vlasy a mám jich málo, při používání mám pocit, že mám hřívu jako lev. Za mě SUPER!!!!

Věra (34)

Použití suchého šamponu krok za krokem

1. Suchý šampon vždy nanášejte na suché vlasy. Rozdělte je na několik částí, ty by měly být aspoň 5 cm od sebe. Rozdělením na části zajistíte rovnoměrné nanesení šamponu. Vlasy začněte rozdělovat u hlavy a směřujte směrem ke krku, stačí je rozdělit jen do několika částí.

2. Začněte suchý šampon nanášet od kořínků a snažte se jej sprejovat nebo sypat co nejrovnoměrněji. Pro větší rozptyl je v obou případech vhodné zvolit pro nanášení vzdálenost alespoň 15 cm od hlavy. Nanášejte šampon od kořínků po konečky, směrem dolů od temene po krk, a to tak dlouho, dokud se na vlasech neobjeví tenký povlak. Jakmile je šampon na vlasech viditelný, nanesli jste ho tak akorát. To, že je šampon viditelný, je v této fázi dobře.

3. Nechte šampon působit 5-10 minut. Za tu dobu šampon vstřebá mastnotu z vlasů a pokožky. Čím déle necháte suchý šampon působit, tím více mastnoty absorbuje. Pokud tedy máte mastnější vlasy, nechte jej klidně působit déle, dejte si však pozor, aby vám vlasovou pokožku příliš nevysušil – nechávejte jej působit déle max. o 5-10 minut.

4. Pomocí konečků prstů vmasírujte suchý šampon do vlasů. Opět začněte u kořínků a vmasírovávejte šampon tak dlouho, dokud se ve vlasech téměř neztratí. S vmasírováváním můžete přestat, jakmile šampon nebude vidět vůbec nebo bude vidět jen trochu.

5. Zbytek šamponu rozkartáčujte. Pomocí kartáče, ideálně opravdu hustého, roznesete suchý šampon důkladněji než jen pomocí prstů – po rozkartáčování by šampon neměl být vidět vůbec. Pokud se vám stane, že na vlasech vidíte viditelné zbytky šamponu, nanesli jste jej příliš mnoho. Zkuste tyto zbytky rozkartáčovat, případně odstranit prsty. Pokud máte pocit, že jsou vaše vlasy pořád trochu „křídové“, zkuste je vyfoukat lehkým studeným vzduchem.

NEJČASTĚJŠÍ NEDOSTATKY SUCHÉHO ŠAMPONU

Každý suchý šampon je jiný a protože každý máme jiné vlasy, budou se lišit také naše zkušenosti s ním. Tady jsou ty nejčastější problémy, se kterými se můžete u suchého šamponu setkat – budete na ně připraveni a nepřekvapí vás.

Nepříjemný zápach

Zanechává skvrny

Nepohlcuje mastnotu

Zanechává povlak na vlasech

Slepuje vlasy

Na co si dát při používání pozor?

Suchý šampon se nedoporučuje používat častěji než 1x týdně. Pro někoho je samozřejmě pohodlnější používat suchý šampon namísto časově náročnějšího mytí vlasů. Jiní vidí v suchém šamponu snadný způsob, jak dodat vlasům objem a vzhled čerstvě umytých vlasů. Jenže při dlouhodobém a častém používání dochází k poškozování vlasů.

Suchý šampon může ucpávat vlasovou pokožku a zabraňovat vzniku nových vlasů, čímž dopomáhá k řídnutí vlasů. Látky v něm obsažené navíc značně zatěžují vlasy, které se důsledkem toho snadněji a častěji lámou. Celkově pak může docházet ke ztrátě lesku a vitality.

Předně tedy suchý šampon nepoužívejte namísto klasického mytí. Umytí vlasů vodou, případně jinými vlasovými produkty, nemůže suchý šampon nikdy nahradit. A vzhledem k tomu, že může mít na vlasy špatné účinky, doporučuje se mezi každým jeho použitím vlasy aspoň jednou umýt “klasicky”.

MASTNÉ VLASY DOKÁŽÍ POTRÁPIT

Suchý šampon absorbuje mastnotu z našich vlasů, ty proto po jeho použití vypadají stejně, jako kdyby byly čerstvě umyté. Pro některé, kteří se s mastnými vlasy trápí, může být suchý šampon jedinou možností, jak se jich – nebo aspoň jejich viditelných příznaků – na nějakou chvíli zbavit. Proč ale vůbec máme mastné vlasy?

Naše vlasy obsahují maz a olej zcela přirozeně, bez nich by byly slabé a nezdravé. Maz produkují mazové žlázy na pokožce hlavy a čím mastnější vlasy, tím jsou tyto žlázy aktivnější. To není špatná zpráva, protože aktivní mazové žlázy jsou zdravé mazové žlázy. Jenže mastné vlasy moc hezky nevypadají, že? Naštěstí v dnešní době existuje mnoho nápomocných „babských rad“ (dětský pudr, citrónová šťáva, jablečný ocet) nebo kosmetických produktů – a suchý šampon je jedním z nich.  

Vyrobte si suchý šampon doma

Výhody suchého šamponu jsou jasné, stejně tak ale negativní účinky, které může na naše vlasy mít. U domácího suchého šamponu jsou tyto účinky nižší, vzhledem k ryze přírodním složkám. Např. ale jedlá soda vlasy vysušuje a zvláště citlivým osobám se nedoporučuje ji používat víckrát než 2-3x za měsíc.

Výroba domácího suchého šamponu není náročná na čas ani na suroviny, takže si šampon můžete vyrobit vždy jen na jedno dané použití. Ale nikdy nevíte, kdy jej budete nutně potřebovat, takže je lepší udělat si větší dávku a mít jej do zásoby.

Domácí suchý šampon skladujte v pečlivě uzavřené nádobě tak, aby k němu nepronikla vlhkost ze vzduchu. Jelikož většina použitých surovin je sypká, i výsledná směs bude mít sypkou konzistenci, půjde tedy o pudrový suchý šampon.

Základní suroviny – škrob a soda

Základem domácího suchého šamponu je látka, která absorbuje mastnotu.

Nejčastěji se jako základní surovina používá škrob a jedlá soda, můžeme ale použít také dětský pudr, škrobovou moučku či velmi jemně namleté ovesné vločky.

Škrob lze použít kukuřičný nebo rýžový, v zásadě se od sebe nijak výrazně neliší. Snad jen v tom, že kukuřičný škrob je snáze k sehnání. Škroby absorbují přebytečný maz z vlasů a pokožky a nemají nijak výraznou vůni.

Dětský pudr má rovněž vynikající absorbční schopnosti, jeho nevýhodou je však jeho výrazné aroma. Stačí použít jednu lžíci základní suroviny, kterou můžete, ale nemusíte smíchat spolu s lžící jedlé sody.

Použití jedlé sody se doporučuje zvláště proto, že pokožku hlavy zbavuje nečistost a pohlcuje pachy, vlasy vám tak po jejím nanesení tak snadno nenačichnou.

Dodatečné suroviny – pro barvu

Nic než základní suroviny náš domácí suchý šampon obsahovat nemusí. Jenže škroby, jedlá soda, moučka, rozemleté ovesné vločky i dětský pudr mají tendenci barvit vlasy na bílo.

Při rozmasírování a rozčesání sice bílý povlak zmizí, v některých případech ale může dojít k mírnému obarvení, zesvětlení (dočasnému). Světlovlasí uživatelé tento problém téměř nezaznamenají a tmavovlasým doporučujeme použít kakao nebo mletou skořici. Kakao musí být samozřejmě hořké, bez přidaného cukru. Přidejte stejné množství, jako je množství základní suroviny.

Dodatečné suroviny – pro vůni

Některé základní suroviny mají nepříjemné aroma, jiné nemají žádné. Chcete-li, aby vaše vlasy po umytí domácím suchým šamponem nejen hezky vypadaly, ale také voněly, přidejte do základní směsi pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.