AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Seborea ve vlasech – 10 nemocí jež způsobují Seboroickou Dermatitidu

autor: | Led 19, 2018 | 1 komentář

seborea - seboroická dermatitida

Můžeme se setkat jak s krátkým označením seborea, tak s odbornějším označením seboroická dermatitida nebo seborhoická dermatitida. Jedná se o kožní onemocnění, které není infekční. Jeho projevy jsou podobné jako u jiných kožních onemocnění, např. alergie, atopického ekzému nebo lupénky a nemusí být vždy na první pohled jasné, že se jedná o onemocnění seborea.

K jeho přesnému určení lze ale dospět při trichologickém vyšetření provedeném odborníkem. Ten se bude zabývat také vaším celkovým zdravotním stavem, případně různým onemocněním, kterými jste trpěli v minulosti, aby zjistil možné příčiny vašeho onemocnění, určil přesnou diagnózu a mohl navrhnout správnou léčbu.

Koho seborea nejčastěji postihuje?

Seborea se vyskytuje zejména u kojenců a mužů ve věku 30 – 60 let. U kojenců může dojít k trvalému vyléčení, pokud se však seborea projeví v pozdějším věku, je pravděpodobné, že se bude vracet. Postihuje také ženy po menopauze, lidi s oslabeným imunitním systémem či s mastnější pletí – zejména pak v období puberty.

Příčiny vzniku seboroické dermatitidy

Bohužel, ale v současné době ještě nejsou konkrétní příčiny tohoto onemocnění známé. Existuje však několik teorií a odborných odhadů. Za onemocněním seborea by mohl být vážnější problém, jako např. oslabený imunitní systém, genetická dispozice, hormonální nerovnováha nebo přemnožení jistého typu kvasinek (rod Malassezia). Jenže toto onemocnění mohou spustit i takové věci jako nezdravý životní styl, zvýšená míra stresu, problémy s trávením, chronická únava, nekvalitní a nešetrná kosmetika, špatná a nepravidelná péče o pokožku či změna počasí.

NEMOCI, KTERÉ ZVYŠUJÍ RIZIKO VÝSKYTU ONEMOCNĚNÍ SEBOREA

  • AIDS
  • Parkinsonova choroba
  • akné
  • poruchy příjmu potravy
  • alkoholismus
  • Rosacea (růžovka)
  • deprese
  • srdeční infarkt
  • epilepsie
  • svrab
  • mrtvice

Jak se seborea projevuje?

Při tomto onemocnění vzniknou na postižených částech těla zánětlivá a lupovitá ložiska, která jsou potažena žlutými a červenými šupinkami. Tato ložiska jsou navíc také výrazně mastná. Pokožka kolem postižených míst může svědit nebo pálit, být zarudlá či výrazně podrážděná. Seborea se vyskytuje na těch částech těla, které se více mastí, tedy zejména v oblasti hlavy, ale také na obličeji nebo trupu.

seborea neboli seboroicka dermatitida

Způsoby léčby seborey

Seborea může mít lehčí nebo těžší charakter. U těch lehčích projevů se např. ošetřuje vlasová pokožka pomocí rašelinových zábalů, pacientům s těžší formou jsou předepisovány kortikoidy (POZOR! Při jejich dlouhodobém užívání se mohou projevit negativní účinky léčby!).

Ke zmírnění příznaků pomáhají fungicidní přípravky a také pobyt na čerstvém vzduchu a slunci, ideálně u moře nebo na horách.

Při styku s vodou dochází ke zvýšení pH pokožky a může dojít i k jejímu podráždění. Proto se pacientům doporučuje v případě vlasů používat na jejich sušení fén, který sušení urychlí a dobu styku vody s pokožkou výrazně zkrátí.

Léčba je často velmi dlouhá a jelikož se v mnoha případech jedná o chronické onemocnění, může se stát, že je nutné ji opakovat několikrát. Proto je nutné dbát především na prevenci a snažit se vzniku tohoto onemocnění co nejvíce zabránit.

šampony s kyselinou salicylovou

Profesionální šampony pro muže a ženy
Šetrné vůči podrážděné a citlivé pokožce
Hloubkově čistí a osvěžuje pokožku hlavy
Účinné proti tvorbě lupů

Nanogen šampon mi pomohl když se mi začaly dělat ve vlasech lupy. Od té doby jej používám pravidelně a doporučuji všem!

Petra (30)

KORTIKOIDY

Kortikoidy jsou látky, které přispívají k regeneraci pokožky a urychlují její uzdravení. Jsou proto předepisovány na mnohá

kožní onemocnění. Způsob, jakým tyto látky pomáhají, je ale problematický – ztenčují totiž pokožku a tím ji oslabují.

Toto poškození pokožky je bohužel nenávratné. To může být problematické zejména u onemocnění seborea (či také lupénky), což jsou chronická onemocnění, protože při každém jejich výskytu, byl-li ten první léčen kortikoidy, je pokožka slabší a náchylnější, tudíž se onemocnění projevuje horším a horším způsobem.

Regenerační účinky kortikoidů jsou ale natolik výrazné, že se jejich použití i přes tato rizika doporučuje v případě velmi vážných případů, kdy nic jiného nepomáhá – nebo alespoň ne s tak výraznými účinky.

Jaká je prevence?

Vzhledem k nejasným příčinám není jednoduché tomuto onemocnění předcházet, existuje ale několik zásad, jejichž dodržováním bychom od sebe mohli onemocnění seborea udržet. Prevencí může být např. posilování imunitního systému nebo dodržování zdravého životního stylu. U lidí s pokožkou se sklony k maštění pak zvýšená péče o ni. Pokožku pravidelně čistěte a zaměřte se převážně na její hydratování.

Jaký vliv má seborea na vlasy?

Protože se jedná o onemocnění pokožky hlavy, má seborea samozřejmě vliv i na zdraví a kvalitu našich vlasů. Vlasy jsou oslabené, což se projevuje jak na jejich vzhledu, tak na jejich struktuře. Více se lámou a může docházet k jejich nadměrnému vypadávání.

Rozdíl mezi lupy a onemocněním seborea

Seborea se projevuje zánětem mazových žláz, kdy dochází k vytváření hnisu. Ten se dostává na pokožku hlavy, kde ztuhne a tím se vytvoří lupinatá ložiska obalená šupinkami. Lupy (článek zde) jsou oproti tomu odumřelé části kůže. Rozdíl je tedy na první pohled patrný zejména v barvě, kdy lupy mají barvu bílou, kdežto šupinky vzniklé v důsledku onemocnění seborea jsou spíše žluté nebo červené. Rozdíl je také v konzistenci, lupy jsou suché a při doteku se rozpadají, šupinky jsou mazlavé.

Seborea u dětí

U kojenců se seborea objevuje běžně. Vypadá trochu jinak než u starších jedinců, projevuje se spíše jako stroupky s nahnědlou nebo nažloutlou barvou.

Tyto stroupky se nejčastěji objevují na hlavě ve vlasové části, mohou jimi být ale pokryty také čelo, obočí, oční víčka, uši, ramena, paže, hýždě, třísla či podkolení. Většinou zmizí během několika týdnů, maximálně měsíců, v některých případech se ale později můžou objevit znovu, zejména v pubertě.

Ani u dětí není toto onemocnění nakažlivé a ve většině případech pro ně není ani nijak nepříjemné – nesvědí, nepálí, pokožka není podrážděná.

Pomoci vašim dětem od těchto stroupků můžete sami doma. Navštívit lékaře ale doporučujeme v případě, že se stroupky objeví i jinde než na hlavě, případně se postupně rozšiřují nebo dokonce krvácí.

A lékař může pomoci také v případě, že stroupky nezmizí v průběhu několika týdnů.

JAK POMOCI KOJENCŮM POSTIŽENÝM ONEMOCNĚNÍM SEBOREA

Kojencům jemně masírujeme pokožku hlavy, při této masáži dojde ke změkčení ložisek. Na ně posléze naneseme mastný krém či speciální přípravky dostupné v lékárnách. Při silnějším výskytu šupinek doporučujeme použít olejíček s kyselinou salicylovou. Pomoci nám mohou také různé hydratační oleje, např. olivový nebo kokosový. Ty se mohou nechat působit i přes noc, ale poté je nutné hlavičku kojence pečlivě umýt, aby oleje nezacpaly póry a celou situaci tím nezhoršily. Pomocí hřebínku nebo kartáče šupinky z vlasů několikrát denně odstraňujeme.

Přípravky, které mohou pomoci

Jednou z příčin onemocnění seborea může být postižení kvasinkou rodu Malassezia, s níž účinně bojuje cyklopiroxolamin, který je obsažen v některých speciálních přípravcích. Pomoci mohou také různé protiplísňové přípravky, kortikosteroidové vodičky či sírové produkty. A doporučit vám můžeme také šampon pro řídké vlasy Nanogen, který pomáhá rovněž při boji s lupy, pomáhá udržovat pokožku hlavy čistou a hydratovanou a připravenou pro zdravý růst vlasů. V důsledku přináší nejen úlevu, ale také zdravější vlasy plné objemu – a krásně vonící.

Odborní zdroje článku: https://www.solen.cz/pdfs/der/2016/01/06.pdf

MUDr. Naděžda Vojáčková

Dermatovenerologická ambulance Praha

Studie: Diagnosis and treatment of seborrheic dermatitis https://www.aafp.org/afp/2015/0201/p185.html

GARY W. CLARK, MD, MPH, Madigan Army Medical Center, Tacoma, Washington
Tvůj košík
0