AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Střihy vlasů a 6 způsobů jak vybrat účes podle typu tváře

autor: | Bře 4, 2018 | 6 komentáře(ů)

střihy vlasů mikádo

Střihy vlasů výrazně ovlivňují náš celkový vzhled. Může se stát, že zvolíme takový střih, který se k nám vůbec nehodí. Je proto dobré znát základní pravidla, kterými bychom se při výběru střihu měli řídit. Výběr střihu vlasů záleží na tolika faktorech, že může mnoha z nás dělat nemalý problém.

Jaké máš vlasy, takový jsi…

Tím úplně nejdůležitějším faktorem jste vy a vaše osobnost. Účes o vás může mnohé prozradit, např. to, zda jste spíše konzervativní nebo odvážný typ, zda jste spíše elegantní nebo sportovec, a nebo to, jestli jste ochotni vstát o dvě hodiny dřív, abyste si vlasy dostatečně upravili, nebo si raději přispíte.

Pokud nejste ochotni se svým vlasům každé ráno věnovat třeba hodinu, není moudré volit střihy vlasů náročné na údržbu. A pokud máte rádi tradiční a známé věci, těžko budete volit vlasy sestříhané na ježka s konečky obarvenými na růžovo.

A pokud jste aktivní, máte rádi sport a často se mu věnujete, nebude pro vás nejvhodnější střih, u kterého vám budou padat vlasy do obličeje a nebudete schopni s nimi nic pořádného udělat.

Různé vlasy, různé střihy vlasů

Pokud už máte jasno v tom, jaký střih vlasů by se nejvíce hodil k vaší povaze a ke způsobu, jakým trávíte svůj čas, přejdeme k dalším faktorům. U výběru střihu záleží také na typu vlasů. U kudrnatých vlasů zvolíme jiné střihy než u rovných a o tom, jaký střih zvolit, rozhoduje také hustota našich vlasů.

Jemné vlasy

Tyto vlasy jsou velice křehké a při péči o ně bychom měli být zvláště obezřetní. Ideální je kratší střih, který vlasy tolik nezatěžuje. V případě, že dáme přednost delšímu střihu, vlasy sestříháme a tím je odlehčíme.

Rovné vlasy

Tyto vlasy mohou působit těžce, proto je dobré je prostříhat a tím jim dodat vzdušnost a objem. Lidé s těmito vlasy by se měli vyvarovat výrazně krátkým střihům.

Řídké vlasy

U vlasů na první pohled zplihlých a bez objemu je vhodné volit kratší účesy, u kterých se snáz vytvoří nadýchaný dojem. Hustší vypadají také vlasy s ofinou nebo patkou.

Vlnité vlasy

U vlnitých vlasů můžeme sáhnout po jakémkoliv typu střihu i délce. Důležité je ale dodržovat při stříhání přirozený směr růstu vlasu. U výraznějších kudrlin se doporučuje zvolit plné či asymetrické střihy vlasů.

TRIK, KTERÝM ODHALÍTE, ZDA BY VÁM SLUŠELY KRÁTKÉ VLASY

Nechat si zkrátit vlasy není lehké rozhodnutí. Zvláště pro ty, kteří už si na svou dlouhou hřívu zvykli. Navíc nikdy nemůžete dopředu s jistotou vědět, zda vám výsledná délka vlasů bude doopravdy slušet. A když už si necháte jednou vlasy zkrátit, je značně komplikované vrátit je do původního stavu.

Pokud tedy uvažujete nad krátkým účesem, ale trápí vás nejistota, vyzkoušejte tento trik. Potřebujete k němu pouze tužku a pravítko a pro pohodlnější měření někoho k ruce. Tužku přiložte vodorovně pod bradu a pravítko svisle od ucha podél tváře tak, aby spolu svírali úhel 90°.

Poté změřte délku od ušního lalůčku po bod, ve kterém se dotýká pravítko s tužkou. Je-li tato vzdálenost menší než 5,7 cm, krátké vlasy by vám slušely. Pro ty, kterým vyšla délka více než 5,7 cm, jsou vhodnější delší účesy.

Tuto metodu vyvinul americký stylista, podle jehož slov je 100% spolehlivá.

Náš tip pro řídké vlasy:

Nejoblíbenější zahušťovač vlasů na světe! • Přirozený výsledek jenom za pár vteřin • Odolný vůči dešti, větru a pocení • V 10 barevných přírodních odstínech

Nanogen před a po

Neuvěřila bych, že takový přípravek existuje. Už si ani nedovedu představit život bez něj. Okamžitý a přirozený efekt, skvělý pocit!

Sandra (29)

Všechno nesluší všem!

Velice důležitým faktorem pro střihy vlasů je typ obličeje. Těch existuje několik a každému sluší jiný střih i délka vlasů. Vhodně zvolený střih nám navíc může pomoci s výraznými nebo netypickými prvky naší tváře. Někdy je tvar našeho obličeje patrný na první pohled, pokud si však nejste jistí, zkuste si jeho obrysy něčím zvýraznit. Výsledný tvar, který tak budete mít na svém obličeji nakreslený, by vám měl být jasnějším vodítkem.

Strihy vlasu - hranatý typ

Hranatý typ

Obličej přibližně stejně široký jako dlouhý, má výrazné a ostré rysy. Právě proto, že jde o velmi výrazný typ obličeje, hodí se k němu střihy vlasů, které jej zjemní. K tomu mohou pomoci například zvlněné nebo asymetricky střižené vlasy. Někdy stačí jen nosit pěšinku nikoliv uprostřed, ale na straně. Symetričnost střihu nebo účesu je něco, čemu by se lidé s hranatým obličejem měli vyhnout. Délka zde příliš velkou roli nehraje, ideální ale je tak kolem ramen.

Hranaty typ tvare ucesy
Na obrázku: Vrstvený sestřih, dlouhé vlny a ofina na stranu.
Obdelnikovy typ tvare

Obdélníkový typ

Obličej je protáhlejší, bez výraznějších lící a s hranatější čelistí. Tomuto typu sluší objemné účesy nebo vlasy vyfoukané směrem od obličeje. Ideální délka je po ramena a vlastníci obdélníkového obličeje se nemusí bát experimentovat – sluší jim také všelijaké asymetrické střihy vlasů. Je lepší se vyhnout pěšince uprostřed a rovnoměrně zastřiženým rovným dlouhým vlasům, které obličej opticky prodlužují.

Obdelnikovy typ tvare - ucesy
Obrázek: Dlouhé vlasy s ofinou, vlnité vlasy s ofinou a bob s ofinou
Trojuhelnikovy typ tvare

Trojúhelníkový typ

Čelo a líce jsou úzké, čelisti oproti tomu výrazně široké. Trojúhelníkový typ je jakýmsi opakem typu srdcovitého, účelem střihu je tedy dodat objem vrchní části hlavy. Toho docílíme pomocí šikmé ofiny nebo pěšinky uprostřed hlavy, rozcuchaných účesů nebo postupně sestříhaných vlasů. Ideální délkou jsou vlasy po ramena, vyvarujte se zejména střihům, u kterých končí vlasy těsně pod bradou.

Trojuhelnikovy typ - strihy vlasy
Účesy pro trojúhelníkový typ tváře: Dlouhé vlasy učesané na stranu, hustá ofina a vlnité vlasy, krátký strapatý sestřih.
Kulatý typ - střihy vlasů

Kulatý typ

Ani tento typ obličeje není výrazně delší nebo širší, vyznačuje se nízkým čelem, plnými tvářemi a kulatou bradou. U tohoto typu je nejčastěji volen takový střih, který obličej opticky zúží. Doporučuje se nosit vlasy delší, určitě by neměly být kratší než pod bradu. Nedoporučují se vrstvené střihy vlasů, stažené vlasy nebo příliš objemné účesy. Ideální jsou rovné vlasy nebo ofina.

Kulatý typ účesy
Účesy pro kulatou tvář: Dlouhé rovné vlasy, dlouhá ofina, dlouhý zvlněný vrkoč.
Oválný typ obličeje

Oválný typ

Čelo a čelisti mají stejnou šířku, lícní kosti jsou výrazné, oblast kolem spánku je zúžená a brada je zaoblená. K tomuto typu se hodí téměř jakýkoliv účes, není téměř nic, co by takovémuto obličeji neslušelo. Jakákoliv délka, jakýkoliv střih, jakýkoliv účes. Oválný typ je velice symetrický a na pohled přitažlivý, proto se nebojte jej dávat na odiv a nebraňte se ani účesům se staženými vlasy.

Oválný typ obličeje
Střihy pro oválnou tvář: Středně dlouhé vlasy, jemné vlny a bob.
Srdcový typ

Srdcovitý typ

Tento typ obličeje se vyznačuje širokými lícními kostmi a zužující se čelistí, nejvýraznějším znakem tohoto obličeje je ale vysoké čelo. Je chybou snažit se ho zakrýt pomocí ofiny, protože ta naopak pomůže k jeho zvýraznění. Důležitější je tedy zaměřit pozornost k spodní části obličeje a opticky jí dodat objem. Vrstvené účesy, postupně sestříhané nebo zvlněné vlasy se k srdcovitému typu obličeje nejvíce hodí. Vhodná je délka pod ramena a nedoporučují se objemné nebo vysoké účesy.

Typ účesů pro srdcovitý typ obličeje
Střihy pro srdcovitý typ tváře: Postupný sestřih vlasů, středně dlouhé vlasy s vlnami, vlnitý cop na stranu.

STŘIHY, KTERÉ POMOHOU ZAKRÝT VÝRAZNÉ RYSY OBLIČEJE

Brada

S výraznou bradou vám může pomoci ofina, postupně sestříhané delší vlasy a jednoduché střihy vlasů.

Nos

Trápí-li vás výrazný nos, zkuste ofinu, vlny, kratší délku a účesy s vlasy zčesanými dozadu.

Tvář

Máte-li nevýraznou, až plochou tvář, zvolte postupně sestříhané vlasy nebo jim dodejte objem.

Jaké střihy vlasů teď letí?

Zvolený střih nebo účes mohou také ovlivňovat soudobé módní trendy. To, co teď nejvíce letí, můžeme odhadnout jednak z pohledu na profesionální vlasové kolekce, nebo z běžného pohledu na internet a různé sociální sítě.

Už dlouhodobě je velmi in, a to v jakékoliv oblasti, metoda DIY. DIY je zkratka složená z počátečních písmen anglických slov Do It Yourself, která v překladu znamenají Udělej si sám. A sami doma s použitím těch nejběžnějších věcí si můžete na hlavě vytvořit téměř cokoliv.

Hitem nového roku jsou zatím sponky do vlasů, které už neplní pouze přidržovací funkci. S pomocí sponek nebo pinetek, ať už obyčejných, pestrobarevných nebo s drobnou ozdobou, si ve vlasech můžete vytvořit roztodivné a extraordinérní tvary. Můžete jimi oživit dlouhé vlasy nebo si pomocí nich z dlouhých vlasů vytvořit krátký střih. A použít je můžete i při práci s dalším módním hitem – ofinou.

Ofina je dle profesionálních stylistů hitem letošní zimy a je jedno, zda ji doplníte dlouhými rozpuštěnými vlasy, drdolem nebo bobem. A právě bob je momentálně tím nejvíce doporučovaným střihem vlasů.

„MODERNÍ MIKÁDO“ NEBOLI BOB

V současné době je bob velice oblíbený, vidět ho můžeme i na hlavách mnoha celebrit. Jde o vlasy střižené přibližně pod ramena, a to buď asymetricky, nebo rovně. Na úpravu není takový střih nijak náročný a hodí se jak pro běžný každodenní život, tak pro slavnostní příležitosti. Takto střižené vlasy se dají natočit, pomocí sponek je možné připevnit k hlavě některé prameny a jiné ponechat volné a nebo je možné tento střih doplnit o nějakou výraznou ozdobu. Bob je vhodný pro každý typ obličeje, prodloužené tváři více lichotí kratší délka, oválnému nebo čtvercovému obličeji sluší delší vlasy.

Moderní mikádo - bob

S řídkými vlasy to jde hůř

Lidé s jemnými a řídkými vlasy mají s výběrem střihů větší problémy. Převažuje snaha mít husté vlasy plné objemu. A správně zvolený střih vám může pomoci i s tímto. Dobrou zprávou pro milovníky dlouhých vlasů je, že pro na pohled objemné vlasy nemusíte hned sahat po krátkých účesech. Efektu hustých a objemných vlasů nejvíce dopomáhá vrstvení, případně zvlnění vlasů. Ideálním typem účesů jsou ale účesy pro krátké vlasy či vlasy po ramena – u těchto délek se objemného efektu docílí snáze. Stylisty doporučovaným střihem je již zmíněný bob.

Styling dodávající objem

Základem je používat při fénování vlasů kulatý kartáč. Protože ale přílišné fénování vlasům škodí, můžete při něm používat studenější vzduch – i ten pomůže docílit efektu hustých vlasů. Jak už jsme psali výše, objem vašim vlasům dodají také vlny. Těch můžete docílit buďto pomocí kulmy, nebo natáček. I u kulmy hrozí při jejím častějším používání poškození vlasů. V současné době je ale možné najít nemalé množství tipů na to, jak si vytvořit vlny např. s pomocí ponožek, alobalu nebo lepicí páskou.

Pomoci dodat vlasům objem mohou také mnohé vlasové přípravky na objem vlasů. Především jde o posílení vlasů, které jsou v důsledku daleko pružnější. Doporučuje se zkombinovat správný střih, kvalitní přípravky a pravidelnou péči – pak budou vaše vlasy vypadat opravdu skvěle.

Úprava vlasů u malých dětí

Střihy a účesy jsou důležité nejen pro dospělé, móda a snaha o co nejperfektnější vzhled dopadla i do školních lavic. A někteří rodiče jdou ještě dál a k profesionálním kadeřníkům berou i jen několik let staré děti. U dětí je ale na prvním místě jejich pocit, nikoliv pocit rodiče. Některé mohou mít z kadeřníků dokonce strach, v takovém případě doporučujeme, abyste se nejdříve nechali ostříhat vy, aby vaše dítě vidělo, že nejde o nic bolestného a nepříjemného.

I s výběrem střihu si nechte poradit a nenuťte dítě do něčeho, v čem by se samo necítilo dobře. Dbejte samozřejmě na to, aby jim jejich nový střih v ničem nepřekážel, aby jim např. nepadaly vlasy do očí.

A i u dětí dbáme na pořádnou péči o vlasy. A co se teď nejvíce nosí? Zaplétané copy a rozcuchaná (ale pečlivě vytvořená) hnízda.

Krátké střihy vlasů na léto, které vás udělají mladší

Krátké střihy vlasů jsou velmi trendy a in již několik let, v poslední době však jejich obliba ještě více roste. To dokazují také mnohé celebrity, které shodily svou dlouhou hřívu a přesedlaly na kratší vlasy. A jak jim to sluší! Pro inspiraci se podívejte třeba na Anne Hathaway, Jennifer Lawrence, Scarlett Johansson nebo Emmu Watson.

Uvidíte také, že krátký střih nemusí být vždy stejný. Chcete také vyzkoušet krátký sestřih?

Střihy vlasů na léto

Lob – jednoduchý a pro všechny příležitosti

Zejména v létě oceníte tento jednoduchý, přesto velmi atraktivní účes. Je to taková zlatá střední cesta mezi dlouhými a krátkými vlasy. Je proto ideální pro ty, kteří se bojí razantního zkrácení svých vlasů. Pokud se vám nelíbí „klučičí“ účesy, vyzkoušejte lob – vypadá velmi žensky a elegantně.

Lob je odvozen z anglického „long bob“, tedy dlouhý bob. Jeho velkou výhodou je to, že sedne každému typu obličeje, každé pleti i každé struktuře vlasů. Můžete ho nosit v rovné nebo lehce zvlněné variantě, podle chuti či příležitosti.

Lob je velkým hitem letošního léta a jeho nositelky si ho chválí také proto, že díky němu vypadají mladší o několik let.

Bob – klasika mezi krátkými účesy

Jak jsme již psali dříve v tomto článku, moderní mikádo neboli bob se oblibě také těší již několik let, v roce 2018 však kadeřníci přišli s několika inovacemi. Nejvíce trendy je momentálně bob střapatý nebo vrstvený. Hodí se zejména k hustým vlasům, špatně však nevypadá ani na těch jemných.

Bob s delšími prameny ve předu je způsob, jak tuto klasiku oživit a dodat jí originální, ale zároveň velmi elegantní vzhled. Delší prameny vepředu způsobí, že budete vypadat mladší a vitálnější.

Dalším způsobem oživení je zvolení několika barevných variant. Blondýnkám velmi sluší, když si nechají odbarvené kořínky v tmavé barvě. Velice zajímavě pak působí bob v barevném provedení ombré, sombre, balayage nebo flamboyage. Přidáním několika světlých pramenů budou vaše vlasy vypadat jako pohlazené slunečními paprsky.

Bob nebo lob, toť otázka

Hlavním kritériem při výběru, jaký typ účesu zvolit, je typ vašeho obličeje. Pro kulatý typ tváře nejsou krátké účesy celkově příliš vhodné. Dále berte ohled na způsob, jakým jste zvyklí si vlasy upravovat. Některé druhy účesů mohou vyžadovat speciální péči.

Střihy vlasů - lob

Vrstvený účes střední délky

Některé ženy se v krátkých vlasech necítí příliš dobře, zároveň však nemají pocit, že by k nim seděly vlasy příliš dlouhé.

Ideálním řešením je proto polodlouhý účes. Vrstvení navíc vaše vlasy, ale i váš obličej, omladí. V současnosti se tímto účesem pyšní třeba Emma Stone, Miley Cyrus nebo Margot Robbie. Jeho nejznámější nositelkou bude ale asi Jennifer Aniston, která jej nosila po dlouhou dobu coby Rachel ve známém seriálu Přátelé.

Tvůj košík
0