AKCE
vyhody
775 481 197 | Prac.dny 9:00 - 18:00

Jak správně pečovat o vlasy v letním období? Zde je 6 užitečných rad!

autor: | Čvn 5, 2019 | 0 komentářů

Mnoho lidí začíná před létem hubnout do plavek. Makají ve fitku, drží diety a snaží se co nejrychleji dostat do formy. Patříte k nim také? A nezapomněli jste náhodou na něco? Také vaše vlasy se na letní horké dny potřebují připravit. Sluneční paprsky je dokáží pořádně potrápit a je velmi důležité, abyste před nimi vlasy dostatečně ochránili. Přinášíme vám několik šikovných triků, pomocí kterých budou vaše vlasy zdravé a krásné i v letním období.

1. Základ jsou vitamíny!

Pokud jste před létem drželi přísné diety, je velmi pravděpodobné, že vašim vlasům budou chybět potřebné minerály a vitamíny, díky kterým vypadají přirozeně zdravé. Špatné stravovací návyky nebo “hladovky” nic neřeší a naopak se negativně projeví na kráse pokožky i lesku vlasů. Dejte raději přednost zdravé výživě ve formě ovoce a zeleniny a v případě potřeby doplňte svou dietu hlavně o hořčík, zinek, selen a vitamín B. Důležitý je také vitamín D, ale ten se přirozeně tvoří při slunečním záření a v létě ho tak máme dostatek.

2. Barvení vlasů může být škodlivé

Každý odborník radí vyhnout se v letních měsících jakémukoliv barvení vlasů nebo trvalé. Vlasy jsou totiž v tomto období sušší a slabší, nemluvě o tom, že přímé sluneční záření může vaši barvu změnit. V případě melírování nebo barvení vlasů pamatujte na to, že slunce barvu zesvětlí, zvláště, pokud budete delší dobu někde u vody. Tyto úpravy proto raději odložte až na návrat z dovolené, nebo ještě lépe až na konec léta. Trápí-li vás šediny, vyzkoušejte různé tónovače, spreje nebo tužky na vlasy, které vám pomohou s odrosty. Existují také různé oživovače barvy, díky kterým bude barva vašich vlasů krásná i bez barvení, vlasy navíc získají výrazný lesk a šmrnc

3. Méně je někdy více

S používáním stylingových přípravků byste to neměli přehánět nikdy, ale zejména v létě se jejich nadměrnému používání opravdu vyhýbejte. Vlasy se v teplejších dnech rychleji mastí a tyto přípravky je ještě více zatíží. Naštěstí dnes existuje velký výběr přípravků, které jsou speciálně určené pro péči o vlasy v letním období. Ochrání je před škodlivými UV paprsky, zajistí jim dostatečnou hydrataci i výživu. Tyto přípravky by měly být povinnou letní výbavou stejně jako sluneční brýle nebo opalovací krémy.

4. Vyživujte vlasy pomocí masek a olejů

Vyživující maska s keratinem či zábal s arganovým olejem pomohou vašim vlasům s regenerací a obnoví poškozenou strukturu vlasů. Keratin je protein tvořící základní strukturu vlasu a je proto dobré dávat přednost šampónům a maskám s touto složkou. Arganový olej je nazýván tekuté zlato a zejména v létě je pro vaše vlasy opravdu nepostradatelný. Ochrání ale nejen je, zároveň uklidňuje pokožku hlavy podrážděnou od slunce, má protizánětlivé účinky a mnoho dalších skvělých vlastností. Víc se o tomto zázraku můžete dozvědět v našem článku Arganový olej na vlasy: Těchto 22 účinků změní nejen vaše vlasy!

5. Nezapomeňte vlasy hydratovat

Slunce, teplo, vítr, mořská voda, chlor, časté mytí – to je jen několik věcí, které vaše vlasy přes léto vysuší a poničí. Ty postupně ztrácejí svůj lesk a schopnost udržet tvar a formu. Základem je udržovat hydratované celé tělo a zajistit mu dostatečný přísun tekutin, zejména vody. Vlasům pomůžete pomocí různých vlasových sprejů, které nejen, že dokonale nahradí kondicionér, ale zajistí hydrataci povrchu vlasů a zároveň je ochrání před UV paprsky. Tyto spreje lze aplikovat na vlhké i suché vlasy, které díky nim budou okamžitě lesklejší a na dotek jemnější.

6. I vlasy si potřebují odpočinout

Letní období je pro mnohé z nás obdobím odpočinku a relaxace. A pro naše vlasy to platí také. Nestresujte je zbytečným upravováním, a místo použití fénu nebo kulmy je jednou za čas nechte volně usušit na teplém vzduchu. Nesvazujte je a nechte je volně rozpuštěné, případně si připněte jen pár pramenů. Rozpuštěné vlasy jsou v teplých dnech mnohdy nepříjemné, ale příliš stažený culík nebo drdol a jejich neustále nošení jsou jednou z nejčastějších příčin podzimního vypadávání vlasů.

Velikou úlevou pro vlasy v létě jsou krátké střihy! O těch a mnohem víc se dočteš v článku: Střihy vlasů a krátké střihy na léto!

Důkladně chraňte své vlasy před sluncem!

Negativních vlivů, které má na naše vlasy letní období, je ještě mnohem více. Slunce naše vlasy vysušuje, vítr společně s prachem je zatěžují nečistotami a mastnotou, slaná nebo chlorovaná voda je poškozují a UV záření je ničí. Vlasy jsou mastnější a krepovatější. Účes dlouho nevydrží a to ani nemluvíme o barvených vlasech, které pod slunečními paprsky trpí nejvíce. Nejnebezpečnější důsledky špatné péče o vlasy jsou polámané vlasy, roztřepené a rozdvojené konečky, lupy, podrážděná a zarudlá pokožka hlavy. Odstranění těchto problémů je mnohem náročnější a zdlouhavější než prevence a včasná ochrana vlasů před sluncem.

Co tedy dělat, abychom si ze slunce vzali to nejlepší a zároveň se vyhnuli zbytečným problémům s vlasy?

Naštěstí k tomu, aby se slunce stalo naším spojencem a přítelem našich vlasů, postačí jen pár jednoduchých triků:

  • Nejčastější chybou je odkládání návštěvy kadeřníka a ošetření vlasů před létem. Pokud máte poškozené nebo barvené vlasy, slunce je poškodí mnohem více než vlasy zdravé. Osvěžení vašeho střihu, oživení barvy pomocí tónovače nebo ošetření vlasů speciálními maskami a zábaly zničeným vlasům jen prospěje a zároveň je to dostatečně ochrání.
  • Speciální spreje s ochrannými UV filtry na vlasy by měly tvořit povinnou výbavu na léto. Dnes je jich na trhu opravdu hodně a můžete si vybrat podle typů vlasů i síly UV filtru. Kromě ochrany před sluncem dokáží tyto spreje také vlasy hydratovat, což je zejména v letním období opravdu důležité. Používat je můžete buď na suché vlasy, nebo na vlasy opláchnuté čistou vodou poté, co jste právě vyšli z bazénu nebo moře. Pokud máte přirozeně nebo nabarvené vlasy na blond, dejte přednost raději vyššímu UV filtru.
  • Vlasy sušte jen volně na vzduchu a přes léto je netrapte fény ani žehličkami.
  • Pokud se rozhodnete pro klobouk, dejte přednost raději plátěným nebo pleteným, které jsou lehké a světlé. Ochrání vás před nebezpečnými UV paprsky a hlava se pod nimi tak nezpotí, takže se vlasy méně mastí.
  • Vlasy si příliš nevyčesávejte a vyhněte se nošení pěšinky na jednom místě. Pod sluncem se totiž pokožka na hlavě velmi snadno spálí. Málokdo si přeci jen maže opalovacím krémem také tuto oblast. Pokud máte ofinu a připínáte si ji k hlavě, nezapomeňte si dostatečně namazat také čelo krémem s UV filtrem a neriskujte zbytečné spálení této velmi citlivé části.
  • Večer si vlasy umyjte pouze jemným šampónem. Vyhýbejte se těžkým balzámům a stylingovým produktům. Vlasy se zbytečně zatíží a rychle se mastí. Pro snadnější rozčesávání použijte keratinový sprej.
  • Po umytí můžete vlasy opláchnout studenou vodou s pár kapkami octa. Odstraníte tak přebytečný maz z pokožky hlavy a vlasům dodáte přirozenou krásu a lesk.
  • Jednou týdně dopřejte vlasům ošetřující zábal s výživnou maskou, která obsahuje keratin nebo esenciální oleje. Nejvhodnější jsou kokosový a arganový olej, které pomáhají také s ošetřením podrážděné pokožky hlavy.

Rada na závěr,

která vám pomůže ochránit vaše vlasy před sluncem, je správná volba kosmetických prostředků pro váš typu vlasů. Pokud máte jemné a tenké vlasy, vyhýbejte se olejovým šamponům a balzámům. Volte raději lehké spreje a produkty s keratinem. Mastné vlasy také nezatěžujte krémovými a olejovými přípravky a dejte přednost jemnému šampónu, který opláchněte vodou s octem nebo vývarem z kopřiv. Na dovolenou si nezapomeňte do kufru přibalit také ochranný sprej se správným pH, díky kterému se vyhnete těžkým, mastným a špinavým vlasům. Pokud však máte příliš suché, tvrdé nebo krepové vlasy, pomůže vám vmasírování olejů do konečků, které je ochrání před poškozením a lámáním.